Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Piran

Atrakcje turystyczne PiranPiran jest niewielkim liczącym około 4 tysięcy mieszkańców słoweńskim miasteczkiem. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych, miast położonych nad Adriatykiem. Jest również jednym z najważniejszych punktów na mapie turystycznej Słowenii. Corocznie przybywają tu tłumy turystów. Miasto położone jest na wzgórzu, a jego zabytkowa część w spektakularny sposób na podłużnym cyplu wysuniętym w Morze Adriatyckie.
W architekturze Piranu wszechobecne są wpływy weneckie. Układ kameralnych, wąskich uliczek zgodny jest ze średniowiecznymi prawidłami urbanistycznymi. Wyróżnia się w tu obszerny główny plac, na którego środku stoi brązowy pomnik Tartiniego nazwany na cześć skrzypka i kompozytora Giuseppe Tartiniego. Pomnik jest obecnie jednym z symboli miasta. Plac powstał on pod koniec XIX wieku w wyniku zasypania części basenu portowego i stanowi punkt początkowy do zwiedzania starówki.
Stojąc na placu uwagę przykuwa najstarsza w mieście, czerwona kamienica „Wenecjanka”- arcydzieło gotyku weneckiego z przełomu XV i XVI wieku. Z placu można udać się w kierunku płaskiego wybrzeża podziwiając piękne widoki na morze i Alpy. Można tu również odpocząć w jednej z wielu restauracji.
Zagłębiając się w wąskie, piękne uliczki można, pnąc się w górę, dojść pod kościół świętego Jerzego, z którego roztacza się panorama Piranu. Kościół powstał na przełomie XVI i XVII wieku w stylu barokowym. Obok kościoła góruje 47 – metrowa charakterystyczna dzwonnica wzorowana na weneckiej. Dzwonnica stanowi doskonały punkt widokowy na miasto wraz z jego z jego czerwonymi dachami, na półwysep Istria, wybrzeże i Alpy Julijskie. Widać stąd również, na sąsiednim wzgórzu, mury obronne miasta. By podziwiać panoramę miasta z innej perspektywy, warto wybrać się również i tam.
Swoje kroki warto również skierować do domu Giuseppe Tartiniego, który zarazem jest jednym z najstarszych budynków mieszkalnych w mieście. W chwili obecnej oprócz ekspozycji pamiątek po artyście, pełni on funkcję kulturalną.
Innymi wartymi obejrzenia zabytkami Piranu są Kościół i klasztor Franciszkanów z początku XVI wieku oraz Kościół Matki Boskiej Śnieżnej z początku XV wieku.
Piran to również miejsce letnich koncertów oraz przedstawień. Najbardziej charakterystycznymi imprezami w miasteczku są wieczory muzyczne na krużgankach klasztoru Franciszkanów, a także liczne festiwale: soli, tańca, Tartiniego, czy Międzynarodowy Śródziemnomorski Festiwal Folkloru.
Piran ze względu na ceny noclegów nie jest najlepszym miejscem na dłuższy pobyt. Oprócz zwiedzenia starówki i festiwali, na co dzień oferuje niewiele rozrywek. Niemniej jednak Piran jest prawdziwą perełką Słowenii i należy go odwiedzić.