Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Kalety

Kalety - Pałac DonnersmarckówKalety to niewielka, bo licząca ok. 9000 mieszkańców miejscowość w powiecie tarnogórskim na obrzeżach Śląska. Powstanie miasta Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIII w., jednak nazwę Kalety otrzymało w 1922 r. po plebiscycie na Górnym Śląsku a prawa miejskie nadano mu w 1951 r. W XIX w. uruchomiono tu hutę, fabrykę celulozy a później papieru. Zakłady te zakończyły działalność w 1994r. W mieście znajdziemy tylko jeden zabytkowy obiekt, który dodatkowo popadł w ruinę. Jest to Pałac Donnersmarcków z 1861 r. Dodatkowo można tu zwiedzić Neoromański Kościół pw. Św. Józefa z 1900 roku.

Jednak to nie zabytki przyciągają to miasta rzesze ludzi z obszaru całego Śląska.

Obszar Kalet to prawie 77 km2 z czego ponad 80% stanowią lasy. Z tego powodu miasto często jest nazywane „płucami Śląska” lub „Leśny zakątek Śląska” Jest doskonałym miejscem na weekendowy wypoczynek dla mieszkańców okolicznych miast oraz wymarzonym miejscem dla zamieszkania przez ludzi starszych.

W Kaletach ze względu na odwiedzających i szukających aktywnego wypoczynku mieszkańców Śląska wytyczono kilka leśnych tras i ścieżek dydaktycznych. Zarówno pieszych jak i rowerowych. Na trasach tych znajdziemy gry ekologiczne, promujące i pozwalające poznać otaczającą nas przyrodę. Dzięki nim nauczymy się rozróżniać poszczególne rodzaje drzew, poznać wiele gatunków zwierząt a nawet grzybów.

Najbardziej znaną ścieżką jest Aleja Dębów znajdującą się w Truszczycy. Trasa ta jest wpisana na listę obiektów prawnie chronionych oraz pomników przyrody. Rosnące tu dęby liczą sobie od 300 do 600 lat. Jak podaje lokalna legenda, aleją tą przechodziła w 1683 roku armia Polska w drodze na Wiedeń pod dowództwem Jana III Sobieskiego.

Na terenie Kalet rośnie również największy i najstarszy w Europie Cis Donnersmarcków, który liczy sobie ponad 500 lat. Mierzy on 16m wysokości i ponad 2 metry obwodu.

W granicach Kalet znajdują się 2 zbiorniki wodne oferujące możliwość całorocznego wędkowania a w okresie letnim także żeglowania. O czystości wody świadczą zadomowione tu bobry i łabędzie.