Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Międzyzdroje

Atrakcje turystyczne - MiędzyzdrojeTereny dzisiejszych Międzyzdrojów były zamieszkane już w XII wieku. Znajdowały się tu dwie osady. Kępieniec – wioska rolnicza, której mieszkańcy zajmowali się hodowlą świń oraz Żelazo – wioska przemysłowa, w której mieszkańcy wydobywali rudę żelaza.
Nazwa Międzyzdroje pojawia się po raz pierwszy w kronikach w roku 1579 jako niewielka osada leżąca przy szlaku handlowym Uznam – Kamień pomorski i Wolin. W XVI wieku znajdowała się tu karczma w której pobierano cła od przewożonych towarów. Funkcjonowała ona do końca  XVIII wieku, gdy została zasypana przez ruchome piaski.
W 1630 Międzyzdroje zostały zajęte przez Szwedów, a w 1720 dostały się pod panowanie Prusaków. Do początku XIX wieku Międzyzdroje pozostawały osadą rybacką. Rozwój Międzyzdrojów jako ośrodka wczasowo - wypoczynkowego nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy wybudowano tu zakład solankowy, hotele, pensjonaty oraz uporządkowano wybrzeże. W późniejszym okresie wybudowano drewniane molo, przystań dla statków pasażerskich oraz założono park zdrojowy, a w 1899 roku uruchomiono linię kolejową łączącą Międzyzdroje ze Szczecinem i Świnoujściem.
Głównym magnesem przyciągającym turystów do Międzyzdrojów są walory naturalne takie jak piękna, szeroka, piaszczysta plaża, czyste wody Zatoki Pomorskiej, korzystny mikroklimat i piękno krajobrazu. Dużą atrakcją miasta jest również ciągnąca się ponad 2 km nadmorska promenada. To wszystko sprawia, że w Międzyzdrojach turyści mają zapewnione noclegi o wysokim standardzie. Jak grzyby po deszczu powstawały tu liczne hotele, pensjonaty i kwatery prywatne.
Wielką atrakcją Międzyzdrojów jest tutejsze molo. Wychodzące wprost z plaży i ciągnące się prawie 400 metrów w głąb morza. Wejścia na molo strzegą dwie zabytkowe wieżyczki. Będąc w Międzyzdrojach warto też zwrócić uwagę na lokalną architekturę, łączącą w sobie wątki dawniejsze i te całkiem współczesne. Znajdziemy tu drewniane budynki zdrojowe z XIX i początku XX wieku. W czasie spaceru ulicami miasta można wstąpić do kaplicy Stella Matutina, ufundowanej na początku XX wieku dla sióstr boromeuszek albo do kościoła parafialnego z 1862 roku.
By poznać różnorodność krajobrazową i piękno okolic Międzyzdrojów warto wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę szlakami turystycznymi. Na plaży na wschód od molo, znajdziemy 61 metrowy zalesiony klif zwany Kawczą Górą. Można stąd obserwować rybaków którzy specjalnymi windami wyciągają swoje połowy na brzeg. Inną ciekawą trasą jest szlak nad jezioro Czajcze koło Warnowa. Na półwyspie wcinającym się głęboko w wody jeziora znajduje się doskonale zachowane słowiańskie grodzisko z XI wieku. W położonej nieopodal Zagrodzie Pokazowej Żubrów poobserwować można te największe europejskie ssaki. Na terenie gminy Międzyzdroje, w miejscowości Wapnica warto zobaczyć również Jezioro Turkusowe powstałe w wyrobisku dawnego kamieniołomu kredy. Cechuje je charakterystyczny, zielononiebieski kolor wody. Niedaleko od jeziora rośnie pomnik przyrody - Dąb Prastary.
Od lat w Międzyzdrojach odbywają się cyklicznie festiwale: Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej oraz Zachodniopomorskie Lato z Gwiazdami. Na scenie obok Promenady Gwiazd lub na nadmorskim deptaku turyści mogą posłuchać muzyki lub spotkać znanych polskich aktorów.