Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Portoroż

Atrakcje turystyczne PortorożPortoroż jest największym słoweńskim kurortem cieszącym się międzynarodową sławą. Jest tu świetnie rozbudowana infrastruktura turystyczna, liczne hotele, sklepiki, restauracje i bary. Wzdłuż całej nadmorskiej promenady przechadzają się tłumy opalonych wczasowiczów, a latem znalezienie wolnego miejsca na plaży graniczy niemal z cudem. Z tych względów należy raczej rozważyć spędzanie wakacji w niedalekiej Izoli lub Koprze.
Nazwa Portoroż wywodzi się od nazwy Madonna della Rose. Po raz pierwszy użyta została w XIII wieku i miała związek z opactwem benedyktynów z klasztoru San Lorenzo. Mnisi trudnili się leczeniem. Za pomocą wody morskiej i słonego błota leczyli różne dolegliwości. Podobno źródła lecznicze znane były już w czasach rzymskich legionistów.
Masowa turystyka rozpoczęła się w tym miejscu w połowie XIX wieku, gdy zaczęli tu przybywać pierwsi kuracjusze. Leczono tu dolegliwości reumatyczne w słonym morskim błocie. W 1912 roku w Portorożu wzniesiono pierwszy hotel. Wówczas nazwano go Kurhotel Palace. Największy rozkwit miasta nastąpił jednak po 1954 roku, gdy Słowenia została przyłączona do Jugosławii. W latach 1969-70 wybudowano tu cztery nowe hotele, a w 1985 roku powstał wielki kompleks termalny Talasoterapija i nowa dzielnica wypoczynkowa Bernardin. Stary Kurhotel Palece straszy za to dziś pustką i czeka od wielu lat na inwestora, który przeprowadzi w nim gruntowny remont.