Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Predjamski Grad

Atrakcje turystyczne Zamek PredjamskiZamek Predjamski Grad znajduje się około 10 km od Jaskini Postojna we wsi Predjama. Jest jednym z najbardziej malowniczych cudów historii ludzkości. Wybudowany w XII wieku na 120 - metrowym klifie i przyklejony do zbocza góry, w którym znajduje się jaskinia. Obecny kształt zamkowi nadał Ivan Kobenzla, który z okolicach 1570 roku zajął się jego rozbudową.
Predjamski Grad był doskonałą kryjówką i warownią obronną rycerza rebelianta, bohatera wielu romantycznych legend imieniem Erazm z Predjamy. Baron – rozbójnik Erazm z Predjamy chronił się w murach zamku w XV wieku i tu również zginął.
Według legendy Erazmowi udało się uniknąć surowego wyroku sądu imperatorskiego, co zmusiło Gubernatora Triestu Kaspara Ravbara do wyprawy pod zamek i ściągnięcia Erazma do więzienia siłą. Zimą 1484 roku gubernator wraz z wojskiem otoczył zamek, aby zmusić rabusia do podania się. W czasie oblężenia Ravbar zdał sobie sprawę, że by zdobyć zamek musi uciec się do podstępu. Udało mu się przekupić służącego Erazma i namówić go do zdrady. Zdrajca poinformował Ravbara o tym, w której części zamku znajdowała się ubikacja. Gubernator rozkazał skierować w tę stronę armaty i na dany przez zdrajcę znak działa wystrzeliły. Kula armatnia zburzyła cienką ścianę pomieszczenia i zabiła rozbójnika.
Przechadzając się po odnowionych pomieszczeniach zamku i oglądając jego wyposażenie dowiemy się jak żyli i pracowali jego mieszkańcy. Najbardziej interesujące są komnaty mieszkalne oraz kaplica i lochy. Uwagę przyciągają okazy broni, obrazy olejne oraz rzeźba Piety z 1420 roku. Każdego roku na zamku odbywa się turniej rycerski, który nawiązuje bezpośrednio do średniowiecznej tradycji turniejów, odbywających się tu za panowania Erazma.
Z zamku prowadzi przejście do punktu widokowego znajdującego się tuż przy samym skalnym urwisku. Tu można obserwować całą okolicę oraz zobaczyć wejście do legendarnego Tunelu Erazma.
W skale, do której przyklejony jest zamek, podziemny strumień Lokva wypłukał jaskinię. W tunelu jaskini zwanym Wschodnie Przejście istnieje kilkuset metrowy odcinek dostępny dla mało doświadczonych turystów. Penetracji tych odcinków musi jednak towarzyszyć doświadczony przewodnik. Znajdziemy tu podpisy osób odwiedzających jaskinię począwszy od XV wieku aż do dzisiaj. Odcinek jaskini zwany Zachodnie Przejście jest dostępny tylko dla doświadczonych grotołazów, ponieważ występują tam niezwykle trudne do przejścia przewężenia.