Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Ptuj

Atrakcje turystyczne PtujPtuj jest jednym z najstarszych słoweńskich miast. W chwili obecnej mieszka tu ponad 20 tysięcy ludzi. Miasto leży na północnym wschodzie kraju nad rzeką Drawą. Początkowo stacjonował tu garnizon wojsk rzymskich, z czasem placówka przekształciła się w osadę. Ptuj uzyskał prawa miejskie w 977 roku. Dzięki handlowi prowadzonemu przy szlaku rzecznym na Drawie miasto szybko się rozwijało.
W Ptuj znajduje się zamek wybudowany na 300 metrowym wzgórzu, wznoszącym się na nad miastem. Zamek zbudowany został w XII wieku. Obecnie znajduje się w nim muzeum. W trakcie spaceru po starówce warto zwrócić uwagę na piękny budynek ratusza oraz 2 zabytkowe klasztory i kilka ciekawych kościołów.
Ptuj leży w regionie winnym, więc można wybrać się szlakiem winnic lub odwiedzić piwnice z winami. W średniowieczu miasto znane było z jarmarków, które trwały nawet do kilku tygodni. Dziś jarmarki również się odbywają, ale trwają tylko 3 dni. Są to Jurijev sejem w kwietniu, Ožbaltov sejem w sierpniu i Katarinin sejem w grudniu. Są najlepszą okazją do zakupu ciekawych pamiątek z wakacji. Jednak Ptuj jest najbardziej znany z karnawału Kurentovanje, który trwa 11 dni i organizowany jest każdej wiosny nieprzerwanie od lat 60 - tych. Ważnym elementem karnawału jest przemarsz osób w strojach Kurenti, czyli w maskach i owczych skórach z poprzyczepianymi dzwonkami. W trakcie zabawy organizowane są koncerty i przedstawienia. Wydarzenie to jest najciekawsze dla przybywających tu turystów.