Puerto Varas

Atrakcje turystyczne Puerto VarasPuerto Varas to miejscowość w Patagonii w prowincji Lllanquihue. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska Antonio Varasa, ministra spraw zagranicznych Chile.

Puerto Varas słynie ze swojego niemieckiego charakteru. Wystarczy spojrzeć na położony na wzgórzu kościół, by zorientować się, jak ogromne piętno wywarli germańscy kolonizatorzy na tutejszą kulturę. Niemcy pokazali Chilijczykom również sposób dekorowania domów kwiatami. Odbili swe piętno na tyle mocno, że obecnie Puerto Varas jest nazywane „miastem róż” („La ciudad de las rosas”).

Miasto to położone jest w przepięknej krainie. Niedaleko wznosi się ogromny stożek wulkanu Osorno. Dodatkowo walorów krajobrazowych, dodaje okoliczne jezioro Llanquihue. Pod względem wielkości jest ono drugim jeziorem w Chile (860 km kw.). Największym jest jest General Carrera, jednak leży na terytorium Chile jedynie częściowo. Tafla Llanquihue położona jest na wysokości 70 m n.p.m. Największa głębokość wynosi 350 m. Najpiękniejszego widoku możemy się spodziewać, gdy w ponad taflą jeziora widać nieodległy stożek wulkanu Osorno (2260 m n.p.m.). Jeśli dopisze nam szczęście ponad taflą jeziora zobaczymy jeszcze drugi z okolicznych wulkanów - Calbuco. Nie da się, co prawda z okolic Llanquihue obserwować szczytów słynnych wulkanów Lanin (3776 m n.p.m.) i Tronador (3554 m n.p.m.), ale nic nie stoi na przeszkodzie by z Puerto Varas wykupić wycieczkę w ich pobliże. Okoliczne szczyty cechuje bardzo nisko położona granica wiecznego śniegu. Pokrycie białym puchem obserwujemy już od wysokości ok. 1400 m n.p.m.. Tutejsze warunki klimatyczne wspomagają tworzenie lodowców oraz formy glacjalnej. Dzięki temu przez tysiąclecia natura stworzyła bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu, i bajeczne krajobrazy. Puerto Varas jest głównym portem Llago Llanquihue. Nieopodal wije się rzeka Petrohue, której dolina jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Chile, a może i w całej Ameryce Południowej. Przed milionami lat lawa z tutejszych wulkanów spływała tym samym korytem, co rzeka. To dzięki temu współczesne koryto Petrohue rozciąga się wśród olbrzymich głazów i wypełnia niezliczona liczbę kanałów. Dla miłośników sportów wodnych rzeka jest wymarzonym miejscem rekreacyjnym. Istniej tu możliwość przepłynięcia prawie całej rzeki kajakiem.