Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Quebec

Atrakcje turystyczne QuebecQuebec leży na skałach Cap Diamant na północnym brzegu rzeki Świętego Wawrzyńca, która wypływa z jeziora Ontario i płynie do Zatoki Świętego Wawrzyńca. Powstanie miasta datuje się na rok 1608, gdy Samuel de Champlain, francuski kolonizator, założył na miejscu indiańskiej wioski fort wraz z faktorią handlową. Na przestrzeni lat miasto było kilkukrotnie atakowane i okupowane przez wojska brytyjskie, aż w 1763 roku przeszło pod rządy Anglików. Quebek jest kolebką francuskiej części społeczeństwa Kanady i pod wieloma względami przypomina Paryż. Jego europejski charakter i architektura sprawiły, że w 1985 r. wpisany został całkowicie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Quebec nie jest miastem rozległym. By się po nim przemieszczać można zrezygnować z samochodu i komunikacji miejskiej. Będąc tu zimą powinniśmy trafić na Zimowy Karnawał, w trakcie którego zobaczymy pokazy mistrzów rzeźbienia w lodzie. Miłośników sportu ucieszy możliwość obejrzenia meczy hokeja, piłki nożnej i baseballu.

Dla miłośników historii i architektury, rarytasem jest historyczna część miasta - dzielnica Vieux-Quebec. Dzielnica ta znajduje się w obrębie warownych murów miejskich i stanowi jedyne tego typu miasto w tym rejonie Ameryki Północnej. Składa się z Górnego i Dolnego Miasta. W Górnym Mieście znajdziemy pozostałości założonego w 1608 roku Fortu Saint - Louis, który był siedzibą militarno - administracyjną. Większość budynków w tej dzielnicy pochodzi z XIX w., są jednak również takie, które powstały w XVII i XVIII w. Przyjemny na pewno będzie spacer po jednym z tamtejszych parków: Artillerie, Des Gouverneurs, Esplanade lub Montmorency, czy ogrodów l’Hotel-de-Ville. Będąc na Dufferin Terrace zobaczymy piękny widok rozlewającej się rzeki Św. Wawrzyńca. Basie - Ville (Dolne Miasto) było siedzibą mieszkańców. Znajdziemy tam zbudowany w 1723 roku przepiękny kościół Notre-Dame-des-Victoires czy muzea: Muzeum Cywilizacji (Musee de la civilisation a Quebec) i Muzeum Morskie oraz teatr Theatre Petit Champlain. Dodatkowo uroku temu miejscu dodają wąskie uliczki, kręte schody i wszechobecne kafejki. Nie można nie zobaczyć najsłynniejszej budowli w mieście - luksusowego hotelu Chateau Frontenac, zbudowanego w połączeniu stylów neogotyku i neorenesansu.

Miasto Quebec na przestrzeni wieków nie utraciło swojego klimatu. Nie ma tu nowoczesnych wieżowców przysłaniających niższe, ale zabytkowe budynki. Dlatego też będąc w Quebec poczujemy się, jakbyśmy cofnęli się w czasie.