Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Quito

Atrakcje turystyczne QuitoQuito - miasto położone na wysokości 2850 metrów n.p.m. jest drugą najwyżej położoną stolicą na świecie. Usytuowane jest tuż przy aktywnym wulkanie Pichincha, który majestatycznie spogląda z góry. Nazwa miasta wywodzi się od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu. Miejsce, w którym żyło to plemię stwarzało dogodne warunki do powstania ludzkiej osady. Posiadało strategiczne położenie ze względu na otaczające je strome ściany okolicznych gór. Co prawda dolinka była położona wysoko, ale znajdujący się obok lodowiec Pichincha dostarczał słodką wodę, a sama dolina posiadała doskonałe warunki klimatyczne, zasłonę od wiatru i dużo słońca. Te atuty sprawiły, że hiszpański konkwistador Sebastian de Belalcazar założył w tym miejscu miasto Quito. Rozwój miasta był tak gwałtowny, że w okresie 200 lat powiększyło się ono aż 50 razy. W latach 50-tych i 60-tych zaczęto tu budować szerokie ulice łączące nowe dzielnice z zabytkowym centrum. Quito jest zaliczane do najstarszych miast Ameryki Południowej.

Stare miasto "El Centro" lub też "Centro Historico", będące w epoce kolonialnej siedzibą władz uznawane jest za największe skupisko zabytków kolonialnych w Ameryce Południowej. Znajdziemy tu dobrze zachowany kościół San Francisco z drugiej połowy XVI wieku, będący największą i jedną z najstarszych świątyń stanowiącą mieszaninę stylów z różnych epok. Wygląd kościoła został mocno zmieniony w trakcie odbudowy po trzęsieniu ziemi. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Iglesia de la Compańa, świątynia stojąca przy Garcia Moreno, blisko skrzyżowania z Sucre. Uchodzi ona za najbardziej ozdobną świątynię w całym kraju. Podobno do jej udekorowania zużyto 7 ton złota. Kolejnym ważnym zabytkiem Quito jest Katedra. Ta surowa bryła góruje nad Plazma de la Independencia. Jest to najstarsza świątynia pochodząca z epoki kolonialnej w całej Ameryce Południowej. Z innych zabytków warto wymienić: Iglesia de Santo Domingo jest to jedna z najstarszych budowli kolonialnych w Quito, Iglesia de La Merced czy znajdująca się na wzgórzu, na ulicy Venezuela, niedokończona La Basilica.

Z zabytków o charakterze świeckim z Quito możemy zobaczyć: Palacio Presidencial stoi po północno-zachodniej stronie Plaza de la Independencia, Dom Inkwizycji, 2 uniwersytety założone w 1769 i 1946r, obserwatorium astronomiczne, teatr Sucre, pałac sprawiedliwości, mosty, pałac rządowy z 1747 r., oraz muzea m.in. sztuki kolonialnej, etnograficzne, historii Quito i archeologiczne. Starówka Quito została w 1978 r. umieszczona na liście UNESCO.

Do nowych atrakcji miasta należy z pewnością teleferico. Jest to kolejka górska, która zabierze nas w wysokie partie górskie i da możliwość podziwiania wulkanów oraz pokrytych śniegiem górskich szczytów. Nowa część Quito znajduje się w okolicach dzielnicy Mariscal. Można tu znaleźć hotele i restauracje w bardzo dobrych cenach. Dzielnica Mariscal położona zaledwie 10 minut od lotniska i stała się głównym miejscem spotkań turystów z całego świata. Rozrzucone po centrum sklepiki i restauracje tworzą urokliwą atmosferę tego wiecznie tętniące życiem miasta.

Poza całą serią starych i nowych zabytków w Quito są też cztery parki. Można w nich odpocząć po długim zwiedzaniu. Parque Metropolitano Guanguiltagua jest największym parkiem Ameryce Południowej i zajmuje powierzchnię 5,5 km kwadratowego. Teren parku rozciąga się aż na wzgórzu Bellavista i można w nim oprócz spacerów pojeździć rowerem. La Carolina, to park liczący 165,5 akra powierzchni. Park ma charakter sportowy i wiele osób pojawia się tu by spędzać czas aktywnie grając w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę lub ecua - ekwadorską odmianą siatkówki. Na stawie można skorzystać z wypożyczalni kajaków. Znajdziemy tu również skatepark i ścieżki rowerowe. W centrum Quito zlokalizowano Park Alameda, a na Starym Mieście niewielki Park El Ejido.

Dzięki swojemu położeniu oraz odpowiedniemu klimatowi wiosna w Quito trwa tutaj cały rok, a samo miasto jest idealnym miejscem na rozpoczęcie podróży po Ekwadorze. To właśnie stąd możemy udać się do największego miasta Ekwadoru Guayaquil oraz do innych ciekawych miejsc turystycznych.