Rabat

Atrakcje turystyczne RabatuRabat - stolica Maroka od 1956r., miasto położone na zachodzie kraju nad Oceanem Atlantyckim przy ujściu rzeki Bu Rakrak. W mieście żyje ok. 1,6 mln mieszkańców. Jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Rabat jest dużym ośrodkiem przemysłowym i rzemieślniczym, a także ważnym centrum turystycznym. od 2012r. wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Rabat założony został w 1150 r.  przez kalifa Abd al-Mumina z dynastii Almohadów, w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia. Na początku było to ufortyfikowane obozowisko służące do wypadów wojennych na Półwysep Iberyjski. Od początku XVII w. napływają tu muzułmanie wypędzeni przez chrześcijan z Półwyspu Iberyjskiego. Przez stulecia Rabat był centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Dziś Rabat mimo, iż przypomina swoim wyglądem miasta europejskie, kryje pośród miejskiej architektury wiele wspaniałych, imperialnych zabytków. Zabytków jest tu tyle, że należy na nie poświęcić kilka dni.

Do dziś można podziwiać, otoczoną murami Merynidów potężną nekropolię Szella z XIII w., która stanowi jedną z najpiękniejszych ruin w kraju. W ogrodach Szelli znajdują się ruiny, starożytnego miasta rzymskiego Sala Colonia. Niestety niedostępne dla zwiedzających, ale można je zobaczyć przez wyrwy w ogrodzeniu. Zwiedzić natomiast możemy nekropolię  władcy mernidzkiego Abu al - Hasana. Kolejną atrakcją turystyczną i symbolem Rabatu jest Wieża Hasana, wznosząca się ponad rzeką Bu Regreg. Stanowi ona jedyną pozostałość niedokończonego, meczetu Jakuba al - Mansura, upamiętniającego zwycięstwo przeciwko Hiszpanii w bitwie pod Alarcos. Minaret ten liczy sobie 44 metry wysokości i prowadzi na niego sześć ramp. Zaprojektowany został tak, by umożliwić sułtanowi wjazd konno na sam szczyt. Meczet nie został nigdy dokończony. Budowa została przerwana w 1755 r. przez trzęsienie ziemi. Naprzeciw Wieży, do ruin meczetu przylega Mauzoleum Muhammeda V, ojca króla Hasana II. To okazały grobowiec o typowej marokańskiej architekturze. Grobowiec ten wraz z ruinami i Wieżą tworzą wspólny kompleks zabytkowy, będący jedną w największych atrakcji turystycznych tego miasta. Z potężnych fortyfikacji Rabatu, które powstały za panowania Almohadów w XII w. pozostały cztery bramy. Najbardziej okazałą jest Bab ar – Rouah (Brama Wiatrów). Tworzy dziś północno – zachodni narożnik obwarowań królewskiego zespołu pałacowego. Z tego samego okresu pochodzi Bab Udaja - główna brama wjazdowa do miasta. Jeśli chcemy z jednego miejsca zobaczyć całą panoramę miasta powinniśmy się udać do twierdzy Kazby Udaja. Wznosi się ona na górującym nad Rabatem wysokim wzgórzu. Będąc w Rabacie powinniśmy również odwiedzić medynę oraz Nowe Miasto, wybudowane przez Francuzów a obecnie stanowiące rządową dzielnicę z parlamentem w alei Mohammeda V i ambasadami.