Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Rezerwat leśny Sinharaja

Atrakcje turystyczne SinharajaRezerwat leśny Sinharaja (Sinharaja Forest Reserve ) to wilgotny las równikowy, leżący na południu Sri Lanki, 40 km od zabytkowego miasta Galle. Rozciąga się on na 21 km ze wschodu na zachód i maksymalnie 7 km z północy na południe. Jest skarbnicą wielu gatunków endemicznych.
Spaceru tym po wilgotnym i dusznym, ale również mrocznym i tajemniczym lesie Sinharaja, nie da się z niczym porównać. To jeden z ostatnich dziewiczych lasów deszczowych. Ziemia pokryta jest tu egzotycznymi kolorowymi kwiatami, a dookoła słychać odgłosy wydawane przez różne leśne stworzenia. Od korzeni po czubki drzew las tętni życiem. Znajdujące się tu liczne strumienie, wodospady i słodkowodne źródła wpływają do rzek Gin Ganga na południu i Kalu Ganga na północy. Nazwa Sinharaja oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Król Lew”, a las ten był prastarym domem legendarnego lwa Sri Lanki.
W 1976 r. Sinharaja został uznany za Rezerwat Biosfery, a w 1989 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.