Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

San Pedro de Atacama

Atrakcje turystyczne San Pedro de AtacamaSan Pedro de Atacama - Bardzo przytulne miasteczko leżące w Chilijskich Andach - na wysokości 2440 m n.p.m. w jednym z najbardziej suchych rejonów na ziemi. Dookoła San Pedro de Atacama rozciąga się słynna pustynia Atacama, dzięki której miasteczko istnieje. Żyje tu obecnie ok. 2,8 tys. mieszkańców i większość z nich pracuje w usługach turystycznych. Niektórzy prowadzą hotele i pensjonaty, inni restauracje, a jeszcze inni biura oferujące wyjazdy na Altiplano lub są przewodnikami po pustyni.

Sama osada nie wygląda zbyt imponująco. Na pokrytych piaskiem uliczkach stoją domki z wysuszonej na słońcu cegły. Większość z nich ma patio i podwórza porośnięte zielenią.

Na głównym placu rośnie olbrzymi chlebowiec, w którego cieniu można swobodnie odpocząć. W początkach XX w. San Pedro de Atacama było ważnym ośrodkiem na trasie spędu bydła z Argentyny do Chile. Na niewielkim rynku mieści się XVII w. Iglesia de San Pedro – biały kościółek zbudowany z wyschniętej na słońcu cegły i drewna kaktusów cordón. Obok znajdziemy 470-letni dom Pedro de Valdivii - zdobywcy Chile dla królestwa Hiszpanii.

Obecnie San Pedro de Atacama jest miejscem tętniącym życiem. Głównie ze względu na turystów pragnących zobaczyć najciekawsze atrakcje pustyni Atacama.