Sapa

Atrakcje turystyczne SapaMiejscowość Sapa nazywana jest górską królową. Położona na północy kraju wygląda monumentalnie. Otoczona górskim szczytami, z najwyższym w Wietnamie Fansipanem (3143 m n.p.m.) włącznie oraz zboczami pokrytymi ryżowymi tarasami. Dzięki swojemu położeniu na wysokości 1600 m n.p.m. w Sapa nawet w upalne letnie miesiące panuje przyjemny chłód. Jednak w miesiącach zimowych temperatura potrafi tu spaść poniżej 0 stopni. W latach 20-tych XX wieku Francuzi obrali to miejsce jako swój ulubiony kurort, do którego zjeżdżali w poszukiwaniu świeżego powietrza, pięknych krajobrazów i kolorowych mniejszości etnicznych żyjących w okolicznych wioskach. Do dziś rejon ten jest jednym z niewielu zakątków świata, gdzie tradycje są pilnie strzeżone, a natura pozostała prawie nietknięta przez cywilizację.

Po II Wojnie Światowej Sapa została zapomniana. Odżyła dopiero w latach 90-tych. W miasteczku zaczęły wyrastać kolejne hotele, restauracje, sklepiki i agencje turystyczne. Oprócz nich w Sapa znajdziemy jeszcze park Ham Rong na zboczu powyżej miasta, a w sobotę odbywa się tu większy niż na co dzień jarmark. Ściągają na niego kobiety z zamieszkujących okoliczne wioski mniejszości etnicznych i sprzedają warzywa, owoce, zwierzęta oraz niezwykle barwną, ręcznie tkaną odzież i wyroby ze srebra. Ponieważ stroje przekupek są przeważnie czarne lub czerwono-granatowe, miasto przybiera wtedy takie właśnie barwy. Stroje te pochodzą od Czarnych Hmongów oraz preferujących czerwień Czerwonych Dao.

Warto wybrać się na wycieczkę do ich wiosek. Najpopularniejsza, ze względu na odległość, wioska Cat Cat znajduje się zaledwie 3 km od Sapa. Wstęp na teren wioski jest jednak płatny. Kolorowa ludność z gór żyje w Cat Cat, oraz innych pobliskich wioskach, niezmiennie od wieków, żyjąc z hodowli bydła, uprawy ryżu i kukurydzy oraz z tkactwa.

Jeśli chcemy poobcować w tutejszą ludnością najlepiej zejść w dolinę na 2-3 dniowy trekking i wędrując od wioski do wioski, zatrzymując się w chatach gospodarzy na nocleg. Wieśniacy chętnie przyjmują wędrowców do swych chat, za symboliczną opłatą. Dostaniemy łóżko pod dachem i posiłek, a siedząc wspólnie z gospodarzami przy ognisku domowym - bezcenną szansę, by podpatrzeć ich zwyczaje i relacje.

Z Sapa można wybrać się do oddalonej o 15 kilometrów przełęczy Tram Ton (Bramy Niebios) położonej na wysokości 1900 m n.p.m. Jeśli akurat nie panuje mgła, możemy stamtąd podziwiać piękne widoki, w tym widok na szczyt Fansipan.

Dysponując większą ilością czasu warto wybrać się na wspinaczkę na mierzący 3142 m szczyt Fansipan. Ponieważ temperatury są tu niższe, należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży.

Najlepszym sposobem, aby dostać się do Sapa jest przejazd nocnym pociągiem z Hanoi do miejscowości Lao Cai. Odradzamy podróż za dnia, gdyż z uwagi na duchotę w przedziałach, może być ona męcząca. Jednak w nocy nie będziemy mieli okazji do obserwacji górskich i wiejskich rejonów. Ze stacji w Lao Cai musimy jeszcze przejechać 1,5-godzinną trasę busem do Sapa.