Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Słowenia

Atrakcje turystyczne SłoweniiSłowenia jest niedużym krajem leżącym na zaledwie 20,3 tysiącach km kwadratowych powierzchni, w którym zamieszkuje około 2 mln ludzi.
Słowenia leży w środkowej części Europy, na pograniczu Półwyspu Bałkańskiego, Alp Wschodnich i Kotliny Panońskiej. Zwana „bramą Bałkanów” graniczy z Chorwacją (od południa), z Austrią (od północy), z Węgrami (od wschodu) i z Włochami (od zachodu). Posiada 46 km linii brzegowej, dzięki której ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Teren Słowenii jest zdominowany przez góry i wyżyny. Na północno - zachodniej części kraju wznoszą się Alpy Julijskie z najwyższym szczytem, Triglav (2863m. n.p.m.). Zbudowane są one z wapieni, dolomitów i łupków. W południowej części kraju znajduje się fragment Gór Dynarskich, które mają tu formę płaskowyży z rozwiniętymi zjawiskami krasowymi. Połowa kraju porośnięta jest lasami, co powoduje, że kraj ten jest oazą dla turystów lubiących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Góry, jaskinie, lasy i kawałek morza tworzą razem niepowtarzalną atmosferę. Klimat Słowenii jest bardzo zróżnicowany. W zachodniej części kraju panuje klimat śródziemnomorski, na północnym zachodzie górski, a w kotlinach i na pozostałym obszarze umiarkowany kontynentalny.
Obszar współczesnej Słowenii tworzyło w okresie od V do VII wieku księstwo Karyntii. Księstwo to w IX wieku przyłączone zostało do państwa Franków, a następnie znalazło się w granicach cesarstwa niemieckiego. Od XIV wieku, aż do I Wojny Światowej ziemie te, znane jako Księstwo Krainy, znajdowały się pod władzą austriackich Habsburgów. W 1918 roku Słowenia weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a po II wojnie światowej stała się republiką Jugosławii. Od 1991 roku, po wystąpieniu z federacji i proklamowaniu niepodległości stała się osobnym państwem.
Stolicą kraju i jego największym miastem jest Lublana. Drugim, co do wielkości i jedynym poza stolicą miastem Słowenii przekraczającym 100 tysięcy mieszkańców, jest Maribor.
W Słowenii najbardziej atrakcyjne turystycznie są tereny nadmorskie z zabytkowymi miastami takimi jak Piran, Koper i Portoroż. Warte przyjazdu są także ośrodki górskie: Bled, Kranjska Gora, Jesenice, a także stolica Lublana i uzdrowiska: Radenci i Smarjetske Toplice.
Słoweńska różnorodność geograficzna sprawia, że, turyści mają do wyboru wypoczynek w górach, nad morzem, w pobliżu słynnych jaskiń lub wśród sielskich winnic i kurortów spa.