Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Sucre

Atrakcje turystyczne SucreSucre jest konstytucyjną stolicą Boliwii położoną na wysokości około 2700 m n.p.m., u stóp pasma górskiego Kordyliery Centralnej. Była to niegdyś niewielka indiańska osada zwaną Charcas. Na jej miejscu w 1538 r. konkwistador Pedro Anzures założył miasto Chuquisaca, nazwane później La Plata. Kolejna zmiana nazwy miasta miała miejsce w 1839 r. Tym razem już na Sucre. Było to związane z uznaniem i oddaniem czci generałowi Antonio José de Sucre, pierwszemu prezydenta Boliwii. Samo miasto jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Boliwii. Zostało ono w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzięki swojemu kolonialnemu charakterowi i pięknej hiszpańskiej architekturze stanowi ono główne miejsce odwiedzin turystów przyjeżdżających do Boliwii. Możemy tu zobaczyć stare zabytkowe budowle oraz zasmakować smaku prawdziwej Boliwii.

Głównymi atrakcji miasta są: Casa de la Libertad, czyli dom na rynku głównym, w którym podpisana została deklaracja niepodległości 6 Sierpnia 1825, Pałac - Palacio de la Glorieta, będący niegdyś własnością przedsiębiorcy Don Francisco de Argandona a obecnie mieszczący szkołę wojskową, Museo de la Recoleta przechowujące piękne obrazy z XVI i XX w., oraz muzea Museo de Charcas, Museo Antropológico, Museo del Arte Moderno, Museo Textil Etnográfico. W mieście znajdziemy również uniwersytet - Universidad Mayor de San Francisco Xavier oraz Bibliotekę Narodową, oraz słynną renesansowo-barokową katedrę z 1551 roku. W mieście znajduje się również wiele kościołów: San Francisco, La Merced, San Lázaro, San Miguel, Santa Mónica i Santo Domingo.

Sucre dzięki swojemu unikalnemu położeniu pomiędzy górami Churuquella i Sika Sika oraz licznym znajdującym się tu wąskim brukowanym uliczkom z poprzyklejanymi do nich domami z XIX i XX wieku, tworzy prawdziwy kontrast do rozwiniętych i modernistycznych miast kultury zachodniej. Będąc w Sucre i dysponując wolnym czasem warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Tarabuco, by przyjrzeć się lokalnej ludności w tradycyjnych strojach, dzięki którym poczujemy się jakbyśmy "odbyli podróż w czasie".