Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Sveti Stefan

Atrakcje turystyczne Sveti StefanSveti Stefan to miejscowość oddalona o 6 km od Budvy. Położona na skalistej wyspie o powierzchni 1,46 ha, niegdyś rybacka wioska otoczona murami obronnymi i połączona z lądem wąską wzmocnioną mierzeją. Najpierw opuszczona, a w latach 50-tych poprzedniego wieku przekształcona na luksusowy kompleks hotelowy z zachowaniem charakteru kilkusetletniej miejscowości. Wyjątkowa architektura, niepowtarzalna atmosfera i otaczające miasteczko trzy piękne plaże przyciągają turystów z całego świata.

Na wyspie znajdują się kamienne domki pokryte czerwonymi dachami, wąskie uliczki z kamiennymi schodami oraz małe placyki. Wszystko to otoczone turkusowymi a czasem granatowymi wodami. Sveti Stefan to najbardziej charakterystyczne ale i ekskluzywne miejsce w Czarnogórze. Często umieszczane na pocztówkach i w folderach turystycznych.

Darmowy wstęp na wyspę przysługuje tylko gościom hotelowym, pozostali muszą niestety zapłacić 5 EUR. Tutejsze hotele zaliczają się dziś do najdroższych hoteli na Bałkanach, a ich mury od lat goszczą najznakomitszych gości, przez co czasem nazywa się wyspę "adriatyckim Monako". Wypoczywali tu m.in. Sophia Loren, Kirk Douglas i Sylvester Stallone, a także członkowie europejskich rodzin królewskich. Również lokale potrafią szokować swoimi cenami.