Szafszawan

Atrakcje turystyczne SzafszawanSzafszawan niewielkie miasto w północnym Maroku w górach Rif, około 60 kilometrów od Tetuanu,  przyciągające wielu turystów charakterystyczną architekturą - domami o błękitnych fasadach.

Szafszawan został założony w 1471 r. przez Mulaja Raszida jako baza wypadowa do ataków na Portugalczyków w Ceucie. Kolejne wieki to napływ uchodźców żydowskich i muzułmańskich z podbitych przez Hiszpanów południowych terenów Półwyspu Iberyjskiego.

Szafszawan (Chefchaouen) udostępnione zostało dla ruchu turystycznego stosunkowo niedawno. Kiedyś uważane było za miasto święte i obcokrajowcy nie mieli do niego wstępu. Nawet pod karą śmierci.

Obecnie miasto przyciąga swoją architekturą wielu turystów. Charakterystyczne strome, wąskie uliczki, urocze place, ozdobne fontanny, przede wszystkim pomalowane na biało lub niebiesko budynki kryte czerwoną dachówką. Będąc w Szafszawan warto zobaczyć plac Uta el-Hammam, Wielki Meczet El Adamaa Masjid z XV w. Jest to największy meczet w mieście, charakteryzujący się widocznym z daleka ośmiokątnym minaretem, Kazbę, Muzeum Etnograficzne, medynę z licznymi, zdobionymi błękitno-niebieskimi mozaikami fontannami, dzielnicę Al-Andalus oraz źródło Ras al-Ma uważane za „święte źródło płynące prosto z gór”.