Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Tiahuanaco

Atrakcje turystyczne TiahuanacoTiahuanaco zwane też Tiwanaku jest największym ośrodkiem kultury Gór Andów z okresu regionalnego. Ośrodek ten został wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wybudowany został w pobliżu jeziora Titicaca w departamencie La Paz na wysokości 3800 m n.p.m. Po dziś dzień owiane tajemnicą są zarówno cele powstania jak i przyczyny upadku tego wspaniałego kiedyś miasta. Czas powstania Tiahuanaco datuje się na wiek VI p.n.e., a największy rozwój ośrodka przypadał w okresie III - VIII w. Wtedy to Tiahuanaco swoim wpływem objęło cały obszar Ameryki andyjskiej i rozciągało się od północnego Chile i Argentyny do północnych wybrzeży Peru i zachodniej Boliwii.

Najlepiej zachowanymi i godnymi zobaczenia budowlami są dwa połączone ze sobą drogą, zespoły ruin zajmujące powierzchnię ok. 3 km kwadratowych. W skład pierwszego kompleksu wchodzą: wzgórze Akapana, Calasasaya, Putuni oraz częściowo zakopana w ziemi mała świątynia. Drugi zespół to pozostałości Puma-Punku. Jednym z bardziej okazałych i najbardziej znanych monumentów zespołu jest Brama Słońca. Jest to kamienna konstrukcja w kształcie wolno stojącej bramy, oraz Stela zwana Monolitem Ponce'a. W trakcie prowadzonych prac archeologicznych odnaleziono tu wiele małych ceramicznych wyrobów, dzięki którym można było dowiedzieć się więcej o tej wspaniałej kulturze.

W pobliżu ośrodka utworzono wiele innych stanowisk archeologicznych, których odkrycia silnie wiązały się z kulturą Tiahuanaco. Te stanowiska to Wankami, Hari i Pachacamac. Możemy wnioskować o powiązaniach i istnieniu pewnego rodzaju pomostów łączących Tiahuanaco z całym terenem wybrzeża dzisiejszego Peru jak również z kulturą Inków.