Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Titicaca

Atrakcje turystyczne TiticacaTiticaca jest drugim największym jeziorem w Ameryce Południowej. Położone w północnej części zagłębienia Altiplano, między wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów na terenie Peru i Boliwii. Jest najwyżej położonym (3821 m.n.p.m.) jeziorem żeglownym dla dużych statków i zarazem największym jeziorem wysokogórskim na Ziemi. Jezioro Titicaca jest długie na ponad 250km i szerokie na 97km. Jego głębokość dochodzi do 170 metrów i składa się z dwóch części Lago Huinaymarca i Lago Chucuito, które są połączone cieśniną Tiquina. Do jeziora wpływa 25 rzek, z czego wypływa tylko jedna. Z jego tafli wyłania się 41 wysepek, które w większości są zamieszkane.

Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest wyspa Isla del Sol (Wyspa Słońca), na której, według legend Inków, narodził się biały bóg Viracocha, pierwsi Inkowie, a także Manco Capac, jego siostra a zarazem żona Mama Ocllo, oraz samo Słońce, czyli Inti. Wyspa ta jest ciągle świętym miejscem dla zamieszkujących Boliwię oraz Peru Indian Ajmara i Keczua. Na terenie całej wyspy zachowały się pozostałości kultury Inkaskiej takie jak; Pilko Kaina oraz kompleks Chincana. W skład tego ostatniego wchodzi święta skała związana z legendą stworzenia. W Challapampa znajduje się muzeum przedmiotów wykopanych tu przez archeologów, z których wiele wykonano ze szczerego złota. Nieco mniejsza od Isla del Sol jest Isla de la Luna (Wyspa Księżyca), na której znajduje się klasztor kapłanek słońca.

W części boliwijskiej największym miastem i zarazem kurortem nad jeziorem Titicaca jest Guaqui, do którego ściągają turyści, chętni na wyprawę słynnymi łodziach Inków - wykonanymi z porastającej brzegi trzciny.