Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Toronto

Atrakcje turystyczne TorontoToronto to największe miasto Kanady oraz jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii Ameryki Północnej. Miasto liczące 4 miliony mieszkańców tworzą różne grupy narodowościowe wywodzące się z ponad 100 różnych grup etnicznych. Toronto położone jest w południowo-wschodniej Kanadzie nad jeziorem Ontario. Toronto w języku Indian Huron oznaczało „miejsce spotkań”. Było to ważne miejsce na szlaku handlowym pomiędzy mieszkańcami obu Ameryka a przybyłymi tu w XVI w. Francuzami. Początkowo założono tu tylko niewielką faktorię, która przeobraziła się w Fort Rouillé (XVII w.). Powstałe fortyfikacje zostały spalone podczas wojny siedmioletniej między Francuzami i Brytyjczykami. Ich pozostałości można dziś oglądać na terenach wystaw umiejscowionych w centrum Toronto. W 1834 r. Toronto uzyskało prawa i nastąpił jego gwałtowny rozwój. Uzyskało także wtedy status stolicy prowincji Ontario (1867 r.).

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wizyty w CN Tower, najwyższej na świecie wolno stojącej budowli, będącej jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Na szczycie tej 553 metrowej wieży zbudowano największą na świecie obrotową restaurację. Ze szczytu będziemy mieli możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta oraz Jeziora Ontario, a także stadionu Skydome i dzielnicy finansowej. Spacerując po centrum Toronto, warto także zobaczyć znajdujący się zaraz obok wieży stadion Rogers Centre.

Zwiedzając Toronto można skorzystać z typowego kanadyjskiego tramwaju, pociągu bądź autobusu, zwanego tutaj streetcars. Najwygodniejszym środkiem transportu jest jednak samochód. Komunikacją miejską warto wybrać się do centrum miasta, bowiem znajduje się tam zbyt mało miejsc parkingowych. Ze względu na rozległość miasta nie poleca się pieszych wędrówek.

Tutejsze władze utrzymują, że miasto to jest najbardziej zieloną metropolią na świecie oraz raj dla golfistów. Miłośników świeżego powietrza zainteresuje pewnie Queen`s Park, gdzie mogą zwiedzić okolony parkiem neoromański gmach parlamentu Ontario. Warto też odwiedzić jeden z największych na świecie parków wodnych – The Ontario Place Greek wybrać się do Black Creek Pioneer Village – historycznej wioski odtwarzającej życie pierwszych osadników z XIX w. oraz zobaczyć podzielone tematycznie ZOO, gdzie jest możliwość ujrzenia m.in. pingwinów, białych lwów, niedźwiedzi polarnych, amerykańskich łosi i kuguarów. Warto również zrobić sobie wycieczkę nad wodospad Niagara, znajdujący się ok. 1,5 godziny jazdy od Toronto.

Dla miłośników historii atrakcją będzie możliwość zwiedzenia największego muzeum w Kanadzie – Królewskiego Muzeum Ontario, znajdującego się przy Blood i Avenue Rd. Budynek posiada 40 galerii, a zdobienia na jego suficie wywodzą się z 16 przeróżnych kultur. W muzeum zgromadzono 6 milionów eksponatów, zaś stałe ekspozycje to na przykład zbiory dotyczące historii Indian, owadów tropikalnych, sztuki Korei i Chin, dinozaurów i kamieni szlachetnych. Obowiązkowymi punktami podczas wycieczki po Toronto należy również znajdujący się przy Austin Terrace - Casa Loma. Jest to neogotycki zamek z początku XX w. Jego wnętrza skrzywają m.in. włoskie marmury, salę balową, piwniczkę winną i stylowe łazienki.

Fani teatru i opery powinni wybrać się do Canadian Opera Company lub tzw. The Theatre District. Miłośnikom sztuki polecamy udanie się do Art Gallery of Ontario - największej galerii w Kanadzie. Zobaczymy tu 26 tys. kanadyjskich, amerykańskich i europejskich dzieł sztuki, m.in. Rembrandta, van Gogha, Picassa, Degasa, Moneta, Chagalla. Poza obrazami znajdują się tu również wystawy fotografii i rzeźby. Obok Art Gallery znajduje się Chinatown. Tuż obok chińskiej dzielnicy znajduje się Kensington Market, w którym można zrobić zakupy. Znajdziemy w nim najróżniejsze towary pochodzące z krajów arabskich, Europy, Afryki czy Indii, a z tutejszych restauracji unoszą się zapachy egzotycznych potraw.