Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Atrakcje turystyczne NgorongoroKrater, a ściślej Kaldera czyli obszerne zagłębienie na szczycie wulkanu Ngorongoro jest fantastycznym, pod względem przyrodniczym, miejscem na mapie Afryki. W 1979r. wpisany na listę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia krateru zajmuje 400km2, głębokość dochodzi do 600m, a średnia wysokość to 1800 m n.p.m. Ngorongoro jest wygasłym przed 250 tys. lat wulkanem umiejscowionym w północnej Tanzanii. Jego średnica w różnych miejscach wynosi od 18 do 22km, co czyni go największym na Ziemi.
Od 1959r. na dno krateru prowadzi wyboista droga. Jednak poruszać się mogą po niej jedynie pojazdy, które uzyskały specjalne pozwolenie od dyrekcji Parku Narodowego z napędem na cztery koła. Wycieczka samochodem na dno krateru to wydatek 200$.
W pobliżu krateru znajdują się liczne jeziora. Największe to Eyasi i Manyara po stronie południowej oraz Natron – na północy. Tereny wokół krateru są zamieszkiwane przez Masajów, którzy za niewielką opłatą chętnie pozują do zdjęć.
Największą atrakcją dla turystów odwiedzających krater jest mnogość i różnorodność zwierząt i roślin. Żyje tu kilka stad lwów, które są na tyle przyzwyczajone do obecności turystów, że można je obserwować bez obawy o ich spłoszenie. Najliczniejszym drapieżnikiem jest tu jednak hiena cętkowana. Żyje ich w kraterze ok. 400 sztuk. Innymi drapieżnikami, na które możemy się natknąć podczas safari są: lamparty, gepardy i szakale. Żyją tu nie tylko drapieżniki, ale również zwierzęta roślinożerne: słonie, bawoły, nosorożce, hipopotamy, gnu, zebry i gazele, które często służą drapieżnikom za pożywienie.
Nie mniej licznie reprezentowane są ptaki. Różowy odcień nadają znajdującemu się tu jezioru stada flamingów. Mokradła Manduzi są ostoją dla czapli, bocianów i kaczek. W trakcie wycieczki możemy natknąć się również na strusie, myszołowy i czarne kanie.