Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Wielki Mur Chiński

Atrakcje turystyczne Wielki Mur ChińskiWielki Mur Chiński - Nazwa systemu obronnego składającego się z zapór naturalnych, fortów, wież obserwacyjnych oraz murów obronnych - murowanych lub zbudowanych z kamienia. Jest największą tego typu budowlą na Świecie. Osłaniał Chiny północne przed ludami z Wielkiego Stepu. Przyjmuje się, że Wielki Mur Chiński ciągnął się od Shanhaiguan - nad zatoką Liaodong do Jiayuguan w górach Nan Shan. W 1987r. Wielki Mur Chiński roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7.07.2007r, ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Według szacunków łączna długość budowli wynosi 8851km, z czego 6259km to mury wzniesione ludzką ręką, 2232km bariery naturalne, jak rzeki i wzgórza i 360 km to rowy. Mury powstawały w różnych epokach i miejscach, zależnie od sytuacji politycznej. Początkowo podstawowymi chińskimi konstrukcjami obronnymi, zwłaszcza w roli fortyfikacji miejskich, były wały ziemne. Zaczęto je budować w Okresie Walczących Królestw. Długie wały dzieliły państwa Wei i Qin. Państwa Yan i Zhao chroniły swe granice wałami przed najazdami nomadów. Wały opisywane są w najstarszych źródłach pisanych pochodzących z 656r. p.n.e. Pierwszą część Wielkiego Muru wzniósł cesarz Chin w III wieku p.n.e. Była to zapora chroniąca przed najazdami, ale również symbol potęgi kraju. Podczas budowy zginęło z wycieńczenia milion robotników. Zmarłych zamurowywano w ścianach konstrukcji, żeby zapobiec epidemiom. Zdarzały się przypadki wmurowywania robotników w mur żywcem, jako karę za nieposłuszeństwo.
Mur nigdy nie był w stanie przeciwstawić się długiemu oblężeniu. Jednak skutecznie powstrzymywał małe, nieskoordynowanie ordy. Stanowił także system wczesnego ostrzegania, gdyż rozstawione co 100m. wieże mogły się ze sobą komunikować poprzez ogniska. Znaczenie strategiczne Mur stracił w XVII w. po pokonaniu dynastii Ming przez Mandżurów.
Obecnie większa część Wielkiego Muru Chińskiego jest w złym stanie. Dla turystów udostępnia się tylko niewielkie jego fragmenty. W okolicach Pekinu znajduje się 6 takich odcinków: Badaling, Jinshanling, Simatai, Huanghua, Mutianyu, Juyongguan.