Valparaiso

Atrakcje turystyczne ValparaisoValparaiso - stolica regionu Valparaiso i ważny port nad Oceanem Spokojnym. Miasto leży w środkowym Chile w malowniczej dolince u podnóża Andów. Znajdziemy tu gęsto stłoczone, kolorowe domy na stromych zboczach, które wyrastają jakby wprost z oceanu.

W czasie powstawania miasta, by wybudować jego centrum zasypano część zatoki. Centrum Valparaiso stanowi Plaza Sotomayor. Plac ten jest otoczony budynkami administracyjnymi. W okolicy znajdziemy warte zwiedzenia miejsca jak kościoły, teatry, bulwary, parki oraz kawiarenki.

Jednak prawdziwe zabytki architektury kolonialnej znajdziemy w bocznych uliczkach. Najciekawszą budowlą jest piękny kościół La Matriz. Podczas dni targowych ulice wypełniają się straganami i budkami handlarzy. W weekendy odżywa szerokie molo - Muelle Prat, gdzie miejscowi rzemieślnicy i artyści wystawiają swoje prace.

Orientacja w terenie podczas spaceru po centrum jest dość łatwa. Szerokie ulice wytyczone są zaraz obok linii brzegowej. Jednak, gdy opuścimy centrum miasta, wzgórza i doliny komplikują układ ulic i te zaczynają przypominać chaos średniowiecznych miasteczek. Przypomina to skomplikowany labirynt małych uliczek, schodów, krętych i wąziutkich przejść oraz ślepych zaułków.

Najlepszym sposobem by zwiedzić miasto i przy okazji się nie zgubić jest wspinaczka lub przejażdżka kolejką, która wytyczoną trasą wspina się w wyższe części miasta odsłaniając piękno tego miejsca i dostarczając nam fantastycznych wrażeń.