Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Vancouver

Atrakcje turystyczne VancouverVancouver leży w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest jednym z najpiękniej usytuowanych miast świata. Z trzech stron otoczone wodą, usytuowane nad cieśninami Johnstone i Georgia. Początkowo było przystanią wielorybników i drwali pracujących w kanadyjskich lasach. W okolicach dzisiejszego miasta założono pierwszą osadę w Kolumbii Brytyjskiej zwaną Fort Langley. Powstała ona w 1827 roku, z inicjatywy Jamesa MacMillana. Obok, w 1859 roku powstał pierwszy ośrodek miejski – New Westminster. Przed powstaniem samego Vancouver, na tym terenie powstała osada Granville, dokąd zaczęli przybywać pierwsi osadnicy europejscy. W 1885 roku zbudowano linię kolejową Canadian Pacific Railway, która połączyła miasto z Montrealem. Rok później Granville nadano prawa miejskie i zmieniono nazwę miasta z Granville na Vancouver na cześć Georga Vancouvera brytyjskiego odkrywcy. Kolejne lata to silny wzrost gospodarczy miasta i wzrost liczby mieszkańców. Przyczyną takiego stanu rzeczy był port - najważniejszy port Kanady, z którego eksportowano drewno, celulozę, papier i zboże.

Najważniejszą atrakcją miasta jest Park Stanleya, leżący na zachodniej stronie półwyspu. Można tam podziwiać przyrodę, a w wybudowanych kompleksach śledzić rozgrywki sportowe. Ciekawostką w parku są stworzone przez Indian totemy. W Vancouver znajdziemy także zabytkową dzielnicę Chinatown, czyli chińską dzielnicę skrywającą piękny ogród w stylu dynastii Ming i Gastown, która stanowi jedną z najstarszych dzielnic Vancouver. Położona nad wodami Burard Inlet, ciągnie się od Columbia Street po Burard Street. Dzisiejsze Gastown oczarowuje brukowanymi uliczkami, odrestaurowanymi XIX-w. budynkami publicznymi oraz interesującymi sklepikami. Boczne uliczki na dziedzińcach i przy pasażach skrywają urocze restauracje i kafejki.

Kolejnymi atrakcjami dla turystów są liczne muzea. Możemy wybrać się np. do Galerii Sztuki Vancouver, planetarium z fontanną – krabem, Muzeum Morskiego i koniecznie do Muzeum Antropologicznego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, posiadającego ogromny zbiór przedstawiający odkrycia archeologiczne. Będąc tu koniecznie trzeba zobaczyć także, Vancouver Aquarium (gdzie znajdują się okazy pięknych morskich zwierząt), Harbour Centre Tower (wieża, z której mamy doskonały widok na panoramę miasta), Most Wiszący Capilano i Lynn Valley.

Lubiącym aktywnie spędzać czas polecić można liczne wyciągi narciarskie, lodowiska lub wjazd na Górę Grouse, z której widok dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Wybierając się do Vancouver odpowiednią porą możemy trafić na imponujący coroczny pokaz fajerwerków nad zatoką English Bay.