Wietnam

Atrakcje turystyczne WietnamuWietnam, jest najdalej na wschód wysuniętym krajem na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej. Żyje w nim około 90 mln mieszkańców i daje to Wietnamowi 13-ste miejsce wśród najbardziej zaludnionych krajów świata i jest ósmym najbardziej zaludnionym krajem azjatyckim. Nazwa Wietnam po raz pierwszy została oficjalnie przyjęta w 1802 przez cesarza Gia Longa, a ponownie w 1945 roku wraz z założeniem Demokratycznej Republiki Wietnamu pod rządami Ho Chi Minha. Kraj ten graniczy z Chinami na północy, z Laosem na północnym-zachodzie i Kambodżą na południowym zachodzie. Wschodnie granice Wietnamu wytycza Morze Południowochińskie. Jego stolicą od 1976 roku, tj. od zjednoczenia Wietnamu Północnego i Południowego jest Hanoi.
Wietnam był częścią Cesarskich Chin od ponad tysiąca lat, czyli od 111 p.n.e., aż do 938 n.e. Wietnamczycy odzyskali niepodległość w roku 938, po zwycięstwie w wietnamskiej bitwie pod Bạch Dang. Kolejne wietnamskie dynastie królewskie powodowały rozkwit kraju i poszerzanie jego granic w Azji Południowo-Wschodniej do czasu, aż Półwysep Indochiński został skolonizowany przez Francuzów w połowie XIX wieku. Po okupacji japońskiej w 1940, Wietnamczycy rozpoczęli walkę z Francuzami w Pierwszej Wojnie Indochińskiej i w końcu w 1954 roku wyparli Francuzów z kraju. Następnie Wietnam został podzielony na na dwa rywalizujące ze sobą politycznie państwa. Na Wietnam Północny i Południowy. Konflikt między obiema stronami nasilał się i w końcu Stany Zjednoczone rozpoczęły interwencję, walcząc o swoją strefę wpływów. Interwencja ta znana jest jako wojna wietnamska. Wojna zakończyła się zwycięstwem Wietnamu Północnego w 1975 roku.
Wietnam został zjednoczony pod rządami komunistycznymi, ale pozostał ubogi i politycznie izolowany. W 1986 roku rząd rozpoczął serię reform gospodarczych i politycznych, które rozpoczęły drogę Wietnamu w kierunku integracji z gospodarką światową. W 2000, to już ustalone stosunki dyplomatyczne z większością krajów, a od 2000 roku tempo wzrostu gospodarczego Wietnamu było jednym z najwyższych na świecie. W 2011 roku Wietnam miał najwyższy globalny wzrost gospodarczy wśród 11 największych gospodarek świata. Jego udane reformy gospodarcze spowodowały przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu w 2007 roku.
Jednak, niezależnie od osiągnięć, które zostały dokonane w ostatnich latach kraj ten nadal doświadcza wysokiego poziomu nierówności dochodów, nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej i braku równości pomiędzy kobietami i mężczyznami.