Hoi An

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Hoi An

Położone w południowo-środkowym Wietnamie, Hoi An to piękne, stare miasto z czasów Królestwa Champ. Historyczna architektura miasta i tradycyjna kultura sprawia, że to popularne miejsce w Wietnamie odwiedza coraz więcej turystów z zagranicy. W samym sercu Hoi An znajduje się stare miasto, które jest na tyle małe, że łatwo się tam poruszać, ale wystarczająco duże, by pomieścić wiele atrakcji. Wąskie, kręte uliczki Starego Miasta ozdobione są piękną starą architekturą, tradycyjnymi drewnianymi domami i sklepami krawieckimi sprzedającymi ubrania, buty, torby, pamiątki i usługi na zamówienie.

Jak dolecieć/dojechać do Hoi An

Najbliższe lotnisko do Hoi An to port lotniczy Da Nang (DAD), położone w samym sercu miasta Da Nang. To jest 30 km od Hoi An. To małe lotnisko jest przeciążone i ledwo radzi sobie z obecną ilością pasażerów. Dojazd taksówką z lotniska do Hoi An zajmuje około 30 minut, a kurs powinien kosztować nie więcej niż 300 000 dongów (50zł).

Najbliższa stacja kolejowa również znajduje się Da Nang. Cena biletu to około 8 USD. Po drodze postój w Górach Marmurowych kosztuje dodatkowe 2 USD.

Dojazd autobusem do Hoi An jest ograniczony do kursów z głównego dworca w Da Nang. Żółty lokalny autobus kosztuje 20 000 dongów (3,20zł) za osobę lub 30 000 dongów (4,8zł) z bagażem, ale kierowcy są znani z tego, że próbują uzyskać więcej od cudzoziemców. Autobusy kursują od 05: 30 do 17: 30, co pół godziny i kurs trwa około 45 minut.

Co zobaczyć w Hoi An - jak spędzać czas

Stare Miasto w Hoi An jest jednym z najlepiej zachowanych w południowo-wschodniej Azji, datowane od XV do XIX wieku. Wiele budynków jest zbudowanych w tradycyjnym chińskim stylu, a drogi są wąskie i kręte. W całym Starym Mieście rozbrzmiewa muzyka klasyczna, a pojedynczy bilet umożliwia wejście do wszystkich głównych atrakcji.
Najważniejsze atrakcje Starego Miasta obejmują japoński kryty most, trzy tak zwane stare domy i świątynię Quan Cong. Istnieje tu kilka muzeów, ale można je pominąć, na rzecz oglądania niesamowitych występów zespołów ludowych.

Japoński kryty most, znany również jako Pagoda Cau Chua, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w mieście. Most jest zadaszony i przypomina japońską pagodę, a jego oryginalny styl został zachowany przez ostatnie 400 lat. Jest on cały pokryty ozdobnymi rzeźbami przedstawiającymi zwierzęta.

W mieście nie brakuje też punktów handlowych. Jednym z najbardziej interesujących jest Hoi An Night Market. Rynek znajduje się przy ulicy Nguyen Hoang, naprzeciwko japońskiego krytego mostu. Otwiera się dziennie koło siedemnastej, kiedy ponad 500 sprzedawców zaczyna sprzedawać wszystko od pamiątek do odzieży i świeżej żywności. Najbardziej zauważanym przedmiotem na sprzedaż jest tradycyjny, wietnamski, papierowy lampion.

Jeśli jesteś smakoszem, nie ma lepszego miejsca niż Central Market. Usytuowany nad brzegiem rzeki, duży rynek jest pełen straganów, z których każdy jest prowadzony przez innego producenta. Serwuje się tu ogromną różnorodność jedzenia, w tym wietnamskie ulubione: Cao Lau. To danie z makaronem jest świeże, smaczne i niezapomniane.

An Bang Beach to z kolei jedna z najbardziej ruchliwych plaż w całym Wietnamie. Oferuje piaszczystą linię brzegową i dostęp do oceanu. Niezliczeni sprzedawcy, ustawieni w cieniu palm, czekają cały dzień by nakarmić i napoić plażowiczów.

Kiedy jechać do Hoi An

Choć Hoi An ma dwie pory roku, jest tu ciepło przez cały rok, ze średnią temperaturą 29°C. Opady deszczu są jednak dość obfite, dlatego lepiej przyjechać w porze suchej. Pora sucha Hoi An trwa od lutego do sierpnia, kiedy miasto tonie w słońcu. Panuje tu mniejsza wilgotność i jest najmniej opadów. Sezon suchy może być z grubsza podzielony na dwie części. Od lutego do kwietnia / maja jest więcej opadów, a od czerwca do sierpnia temperatura jest najwyższa (do 34°C).

HỘI AN Pogoda