Hue

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Hue

Hue położone nad brzegiem rzeki Perfume w środkowym Wietnamie, służyło kiedyś za stolicę cesarskiej dynastii Nguyen. Było stolicą kraju przez 143 lata (1802–1945). Dziś pozostałości tego wspaniałego okresu znajdują odzwierciedlenie w architekturze, kulturze i kuchni miasta, co czyni go jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Wietnamie. Z zabytków miasta najbardziej znana jest Cytadela. Niegdyś siedziba cesarzy Nguyen, jest rozległym kompleksem wielkich pałaców, ozdobnych świątyń, murów i bram. Hue od dawna jest też centrum buddyzmu w kraju, a turystów przyciągają piękne krajobrazy wokół.

Jak dolecieć/dojechać do Hue

Vietnam Airlines to obecnie jedyne linie lotnicze obsługujące międzynarodowe lotnisko Phu Bai (około 15 km na południe od centrum Hue). Z Hanoi - 3 loty dziennie, a Ho Chi Minh City - 4 loty dziennie. Czas podróży wynosi około 1 godziny i kosztuje około 50-60 USD za bilet w klasie ekonomicznej.

Do Hue można się dostać również autobusem i pociągiem. Autobusem z Hanoi lub Ho Chi Minh City to jednak dość długa nocna podróż. Z kolei podróż pociągiem do Hue jest naprawdę przyjemnym sposobem podróżowania. Państwowa sieć kolejowa przebiega przez całą długość Wietnamu od Hanoi do Ho Chi Minh City. Codziennie kursują 2 pociągi ekspresowe z klimatyzowanymi przedziałami, miękką kuszetką i w rozsądnych cenach.

Co zobaczyć w Hue - jak spędzać czas

Cesarskie Miasto to otoczona murami twierdza i pałac, które były niegdyś domem cesarzy Wietnamu. Tak zwana „Cytadela”, czyli tereny pałacowe otoczone są imponującą fosą wypełnioną liliami wodnymi. Znaczna część konstrukcji jest uszkodzona po bitwach, ale odbudowa ciągle trwa.

Muzeum prowincjonalne. W niewielkiej odległości od Cesarskiego Miasta znajduje się Muzeum Prowincji Hue. W ekspozycji jest kilka czołgów, samolotów i helikopter z wojny w Wietnamie.

Przez centrum Hue płynie rzeka Perfume, po której na wycieczkę wybiera się wielu turystów. Pasażerowie mogą podziwiać widoki z poziomu wody, zjeść posiłek i odwiedzić niektóre z głównych atrakcji turystycznych w okolicy, do których wycieczka rzeką dociera.

Grobowiec Khai Dinh jest ostatnim grobowcem cesarskim w Wietnamie. Budowa grobowca trwała ponad 19 lat i została ukończona w 1931 r. Grobowiec Khai Dinh jest jednym z najpopularniejszych grobowców w okolicy.

Z kolei Grobowiec Minh Manga jest jednym z bardziej popularnych grobowców w Hue. W przeciwieństwie do grobowca cesarza Khai Dinha, którego ukończenie zajęło ponad dekadę, ten grób został ukończony w ciągu zaledwie trzech lat. Cesarz Minh Mang rozpoczął budowę grobowca we wrześniu 1840 r., ale zmarł około czterech miesięcy później.

Pagoda Thien Mu jest najwyższym budynkiem religijnym w Wietnamie. Świątynia została zbudowana w 1601 roku. Teren świątyni jest nie tylko piękny, ale jest także miejscem o znaczeniu politycznym. Podczas „Buddyjskiego kryzysu” w 1963 r. katolicki rząd rozprawił się z buddyzmem w kraju, pomimo większości wietnamskich wyznawców buddyzmu.

Kiedy jechać do Hue

Czas od stycznia do kwietnia to idealny moment na wizytę w Hue. Deszcze nie są agresywne, a pogoda umiarkowana, z temperaturami od 20 do 24 stopni Celsjusza. Temperatura może spaść do ośmiu stopni Celsjusza podczas zimowych nocy od stycznia do marca. Nie jest za to gorąco, ani zbyt zimno i mokro, co uprzyjemnia zwiedzanie miasta.

Większość uroczystości odbywa się o tej porze roku, takich jak Tet (Nowy Rok Księżycowy - od stycznia do lutego), festiwale tradycyjnych wiosek i Festiwal Hue w kwietniu. Można wtedy zobaczyć pokazy kulturalne, jarmarki, tradycyjne występy muzyczne, uroczystości królewskie i skosztować sezonowych dań.

HUẾ Pogoda