My Son

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
My Son

Głęboko wśród lasu i gór środkowej części Wietnamu ukryte jest jedno z najświętszych miejsc Azji Południowo-Wschodniej – Sanktuarium My Son starożytnego królestwa Cham. My Son jest miejscem z 71 stojącymi budowlami i szeroką gamą artefaktów kulturowych. To także miejsce pochówku królów i przywódców religijnych. Wysokie struktury My Son, zbudowane z wypalonych cegieł i ozdobione niezwykle szczegółowymi rzeźbami, przetrwały setki lat wietrzenia. Jest to świadectwo wyjątkowej i imponującej techniki budowlanej Cham. Miejsce to zostało uznane przez UNESCO za miejsce światowego dziedzictwa w 1999 r.

Jak dolecieć/dojechać do My Son

My Son znajduje się tylko 43km od Hoi An i najprościej się tam dostać mototaxi. Podróż w obie strony powinna kosztować 10 USD. Można również wypożyczyć motorower i dojechać tam samemu. Cena za wynajęcie skutera to około 4-5 USD.

Jeśli chcesz podróżować w bardziej komfortowych warunkach, można wynająć samochód z kierowcą w cenie ok. 35 USD lub dołączyć do którejś z grup wycieczkowych z Hoi An, które wyruszają 05:00 i 08:00. Są bardzo tanie, 3-5 USD, ale w trakcie wycieczek organizatorzy zatrzymują się na niepotrzebnych zakupach.

Co zobaczyć w My Son - jak spędzać czas

Sanktuarium My Son jest otwarte od poniedziałku do niedzieli od 6:00 do 17:00, a opłata za wstęp wynosi 150 000 dongów (7 USD). Poruszanie się po My Son Sanctuary jest bardzo proste, ponieważ istnieją oznakowania ułatwiające zwiedzanie obiektów

Słowa „My SOn” oznaczają po wietnamsku „piękna góra”. Sanktuarium My Son było używane przez cywilizację Czamp jako centrum polityczne i królewskie cmentarzysko. Świątynie poświęcone były hinduskim bogom i boginiom, zwłaszcza Shivie, który był uważany za obrońcę królów Czamp. Świątynia My Son została pierwotnie zbudowana z drewna w IV wieku, a następnie zniszczona przez pożar. Kompleks został przebudowany przez kolejnych królów z czerwonej cegły i wapienia.

Niestety, podczas wojny Amerykanie zbombardowali Sanktuarium My Son, ponieważ Viet Cong używał go jako kryjówki. Na szczęście większość świątyń przetrwała bombardowania, a części ruin została odrestaurowana.

Kiedy jechać do My Son

Ze względu na dość obfite opady deszczu zaleca się jednak zwiedzanie podczas pory suchej. Komfortowe temperatury panują od lutego do maja. W czerwcu, lipcu i sierpniu jest bardzo gorąco, do 38°C, a od września do stycznia panuje pora deszczowa. Co jednak przekłada się na niższą temperaturę - 19 do 24°C.

MỸ SƠN Pogoda