Sapa

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Sapa

Sapa jest miejscem wspaniałych górskich krajobrazów, zielonych tarasów ryżowych, wyjątkowych wiosek na palach i indochińskiego szczytu Fansipan. Sapa skrywa odrębną i wyjątkową kulturę i służy jako baza wypadowa do trekkingu w górach Hoang Lien Son, zwiedzania pól ryżowych i tradycyjnych wiosek. Z miasta prowadzi wiele górskich tras. Szlaki wytyczone są w kierunku pięknych wodospadów i dają możliwości zakosztowania jedzenia oraz zobaczenia zwyczajów i sposobu życia miejscowych plemion, a chłodniejsze powietrze i delikatna mgła sprawiają, że chce się wędrować po tych wyjątkowych terenach.

Jak dolecieć/dojechać do Sapa

Sapa jest dostępna tylko lądem. Z Hanoi najpopularniejszym sposobem dotarcia jest nocny pociąg. Jednak dzięki otwarciu nowej autostrady w 2014 r. do Sapa można też autobusem, który jest szybszy.

Podróż pociągiem z Hanoi trwa około 8-9 godzin, a pociąg zatrzymuje się tylko w Lao Cai, prowincji, do której należy Sapa. Dojazd do Sapa ze stacji Lao Cai zajmuje kolejną godzinę. Pociągi odjeżdżają o 20:00 i 22:00, a o świcie można obudzić się w pięknej górskiej scenerii. Istnieją również pociągi dzienne, które nie są jednak tak wygodne jak pociąg nocny. Bilet na pociąg nocny kosztuje 35-180 USD.

Z Hanoi codziennie odjeżdżają autobusy o 6:30 i 22:00. Podróż w jedną stronę trwa od 6 do 7 godzin. Podróżowanie autobusem jest szybsze, bo autobus nie zatrzymuje się w Lao Cai. Samochodem prywatnym, można dotrzeć do Sapa w 5 godzin.

Co zobaczyć w Sapa - jak spędzać czas

Powszechną aktywnością w okolicach Sapa jest trekking do fascynujących wiosek plemiennych. Turyści są prowadzeni przez wiele wiosek, aby cieszyć się autentycznymi doświadczeniami kulturalnymi, lokalną kuchnią i otaczać się pięknymi fałdami tarasów ryżowych. Wędrować po wioskach można w ciągu dnia, spędzić noc w lokalnej chatce i następnego dnia kontynuować wędrówkę.

Warto też wybrać się na wycieczkę do wodospadu Love. Legenda opowiada o zakazanej miłości między wróżką a chłopcem, który odwiedzał wodospad, by zagrać na flecie. Po wykryciu romansu, rodzice wróżki zabronili jej odwiedzać wodospad. Historia kończy się, gdy wróżka przeistacza się w ptaka, by zamieszkać z chłopcem. Opłata za wejście to ok. 4USD.

Mniejszym, ale za to bliżej położonym wodospadem jest Silver Falls. Znajduje się tylko około 15 km od miasta Sapa.

Punktem kulminacyjnym wycieczek w okolicach Sapa stała się góra Fansipan. Z wysokością 3,143 m jest najwyższą górą w Wietnamie, Laosie i Kambodży oraz triumfalnym ucieleśnieniem „Dachu Indochin”. Wspinaczka jest wykonalna w ciągu jednego dnia, około 10 do 12 godzin. Jednak większość wędrówek z przewodnikiem sugeruje dwu- lub trzydniowy trek.

Żadna podróż do Sapa nie jest kompletna bez stąpania po jasnozielonych tarasach ryżowych - przejawu utrzymania plemion wzgórz Sapa, które są silnie uzależnione od uprawy ryżu. Jeśli górskie wędrówki są nadmiernie obciążające i uciążliwe, to wędrówka wzdłuż tarasów ryżowych w dolinie Muong Hoa jest idealna.

Jeśli masz już dosyć obcowania z naturą, możesz odwiedzić kościół Świętego Różańca w Sapa. Kościół charakteryzuje się rustykalną fasadą i kolonialnym projektem architektonicznym, który przenosi nas do francuskiego okresu kolonialnego w Wietnamie.

Jest otwarty tylko w weekendy i choć w ciągu tygodnia nie można zobaczyć wnętrza kościoła, piękna fasada jest warta uwagi. Kościół jest piękny nocą dzięki kolorowemu oświetleniu zewnętrznemu.

Kiedy jechać do Sapa

Najlepszy czas na wizytę w Sapa jest od marca do maja i od września do listopada. W tych miesiącach pogoda jest stosunkowo stabilna. Jest sucho, a powietrze czyste z dużą ilością słońca. Widoki w Sapa są najlepsze w okresie od września do października. Chłodna i sucha pogoda sprawia, że idealnie nadaje się na trekking i zdjęcia.

SAPA Pogoda