Zatoka Halong

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)
Zatoka Halong

Zatoka Halong to piękny cud natury w północnym Wietnamie, w pobliżu granicy z Chinami. Zatoka jest usiana 1600 wyspami wapiennymi porośniętymi dżunglą z intrygującymi jaskiniami, grotami, zatoczkami i jeziorami. Wiele wysp zostało wyrzeźbionych na przestrzeni wieków przez naturalne procesy w fantastyczne formacje skalne. Halong zajmująca powierzchnię ponad 1500 km2, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Dzięki wodzie w kolorze zieleni i klifom z wapiennych skał wychodzących z wody niczym smoki morskie, Ha Long Bay przypomina scenę z opowieści fantasy.

Jak dolecieć/dojechać do zatoki Halong

Dzięki ostatnim pracom drogowym dotarcie do Halong jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Najprościej dojechać tu z Hanoi, które ma własne międzynarodowe lotnisko i dobre połączenie autostradowe z Zatoką Halong. Hanoi znajduje się około 165 kilometrów od Zatoki Halong, a więc około 2,5 godziny. Najlepszym sposobem jest zakup pakietu wycieczkowego, dzięki któremu pasażerowie są zabierani minibusem, który jest dość bezpieczny i wygodny.

Co zobaczyć w Halong - jak spędzać czas

Halong to wyjątkowe miejsce na liście światowego dziedzictwa. Największą atrakcją są wyspy, które różnią się wielkością i kształtem oraz strukturą. Odwiedzający powinni pozwolić sobie na kilkudniowy rejs na zwiedzanie tej magicznej zatoki, ponieważ jej atrakcje są niezwykle liczne.

Wyspa Cat Ba jest całkowicie turystyczna. Hotele, restauracje i bary. Miejscowi na Cat Ba kontynuują zajęcia swoich przodków czyli wędkarstwo. Wyspa Dau Be jest za to bardzo popularnym miejscem do pływania i nurkowania ze względu na bogate korale i głębokie groty z trzema śródlądowymi jeziorami. Groty i jaskinie można oglądać tylko w czasie odpływu. Kolejna wyspa Dau Go znana jest z dużej, kolorowej jaskini, w której znajduje się wiele stalaktytów i stalagmitów, niektóre z nich mają ponad 20 metrów wysokości.

Wyspa Bo Hon również słynie z jaskiń. Jaskinia Hung Sung Sot skrywająca dwie komory, Jaskinia Pelican jest najbardziej popularna wśród turystów. Wielu chce zrobić tu zdjęcia spektakularnych stalaktytów zwisających z sufitu. Jaskinia Virgin jest z kolei jedną z najbardziej znanych jaskiń w Zatoce Halong. Prawdopodobnie ze względu na restaurację w środku.

Podczas rejsu można też zobaczyć pływające wioski i hodowle ryb. Przyciągają uwagę i są jednym z najważniejszych punktów wycieczki. Mieszkańcy żyją na tych pływających domach od wielu pokoleń, a niektóre społeczności oferują gościom pobyt w rozsądnej cenie.

Kiedy jechać do Halong

Jeśli najbardziej niepokoi Cię pogoda, to okresy wrzesień - listopad i marzec – maj mogą być idealne na wycieczkę do Zatoki Halong. Suchy klimat i przyjemna temperatura pozwolą Ci cieszyć się wszystkimi atrakcjami na pokładzie łodzi, czyniąc zwiedzanie tak doskonałym, jak to tylko możliwe.

Jeśli jesteś podróżnikiem nastawionym na budżet, zaplanuj swoją podróż między majem a wrześniem. Ceny za wycieczki są 40% niższe. Jednak w lipcu i sierpniu często występują sporadyczne huragany i burze, które mogą spowodować odwołanie i opóźnienie rejsu. W takich przypadkach możesz przeczekać, odwiedzając inny cel na północy Wietnamu i odwiedzić Zatokę Halong później, ponieważ burze te nie potrwają dłużej niż 3-4 dni.

HẠ LONG Pogoda