Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Wyspa Wielkanocna

Atrakcje turystyczne Wyspy WielkanocnejWyspa Wielkanocna (Rapa Nui) uznawana za jedną najbardziej odizolowanych na świecie. Od brzegów Chile dzieli ją około 3 600 km. Nazwa wyspy wiąże się z datą jej odkrycia. 5 Kwietnia 1722 r. a więc w Wielkanoc dotarł tu holenderski podróżnik Jacob Roggeveen. Wyspa ta ma pochodzenie wulkaniczne. Znajdziemy na nie nieczynne kratery wulkanów. Najwyższym wzniesieniem jest czubek Terevaka, wygasłego wulkanu mający 507 m n.p.m. wysokości. Na wyspie znajdziemy 887 kamiennych posągów Moai. To właśnie one przyciągają na wyspę turystów. Klimat wyspy jest w miarę stały, a różnice temperatur pomiędzy okresem chłodniejszym i cieplejszym są niewielkie i wynoszą około 5°C. Najcieplejszymi miesiącami są styczeń i luty. Średnie temperatury w tych miesiącach wahają się w okolicach 23°C, najchłodniejsze miesiące to lipiec i sierpień. Wtedy temperatura spada do ok. 18°C. Przez cały rok, niezależnie od miesiąca zdarzają się dni z temperaturami przekraczającymi 30°C. Największe opady notuje się w kwietniu i maju. Wyspa Wielkanocna jest zamieszkiwana przez ok. 6 000 mieszkańców. To duży przyrost, bo w 1982 r. żyło tu tylko 1936 osób. Na Wyspie Wielkanocnej położona jest tylko jedna miejscowość – Hanga Roa.

Turyści korzystający z usług biur podróży zazwyczaj spędzają na wyspie trzy dni. Jednak wybierając się tu indywidualnie warto poświęcić więcej czasu i zobaczyć jak się żyje w tak odległym od świata miejscu.

Krajobraz wyspy to w większości łagodne, trawiaste pagórki i wzgórza. Tropikalny las został wykarczowany przez rdzennych mieszkańców, co zapewne przyczyniło się do upadku ich cywilizacji. Brak tu rzek i strumyków. Woda pochodząca z opadów łatwo przenika przez porowate wulkaniczne skały i gromadzi się dopiero na dużej głębokości.

Turyści przyjeżdżają na Wyspę Wielkanocną głównie by zobaczyć tajemnicze posągi Moai. Jest ich tu 887. Posągi mierzą od 6 do 21 metrów wysokości a najcięższy z nich waży około 270 ton. Możemy nie tylko oglądać same posągi, ale również odwiedzić kamieniołom, w którym powstały, a także drugi mniejszy gdzie wytwarzano kapelusze nakładane na posagi. Posągi te to jedna z największych i dotychczas niewyjaśnionych tajemnic, jakie kryje nasza planeta. Zakłada się, że Moai zostały wyrzeźbione około 4 tys. lat temu przez ówczesnych mieszkańców Polinezji, którzy dzięki zaawansowanym narzędziom, wykonali te cuda. Jednak powody, dla których one powstały, kogo lub co przedstawiają oraz jak i dlaczego skierowane są w kierunku oceanu nie zostały do dziś wyjaśnione. Być może gdyby udało się odczytać hieroglify zapisane przed wiekami na drewnianych tabliczkach, zwanych "rongo-rongo", tajemnica Wyspy Wielkanocnej zostałaby rozwiązana.

Jeżeli przybyliśmy na wyspę na własną rękę to najlepiej wykupić na miejscu jednodniową wycieczkę z przewodnikiem, który pokaże nam zarówno rzeźby jak i kamieniołomy. Można również wypożyczyć rowery za równowartość 50zł na 8h lub samochód terenowy (100-250zł za 8h). Pozwoli nam to objechać wyspę dookoła. Kolejną możliwością jest przejażdżka po wyspie konno.

Po zobaczeniu posągów, kolejnym celem w trakcie poznawania wyspy powinien być wygasły wulkan Rano Kau oraz leżąca tuż obok wioska Orongo z owalnymi, wzniesionymi z kamienia, domami. Wioska była zamieszkiwana raz w roku podczas wyścigów zwanych Tangata Manu. Wyścigi miały na celu wyłonić panujący w kolejnym roku klan. Wyścig polegał na zdobyciu jaja rybitwy, a startowali w nim wybrani przez klany młodzi mężczyźni.

Kolejną atrakcją wyspy jest zwiedzenie jaskiń, tworzących podziemny labirynt. W jaskiniach tych, ukrywali się bądź mieszkali rdzenni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej.

Można również zaczerpnąć kąpieli słonecznej lub morskiej na piaszczystej plaży nad zatoką Caleta Anakena strzeżonej przez samotnego Moai. Lokalne biuro podróży oferuje również nurkowanie w czystych wodach oceanu, których przejrzystość osiąga nawet 50 metrów.