Zatoka Ha Long

Atrakcje turystyczne Zatoka Ha LongZatoka Ha Long, czyli Zatoka Opadających Smoków jest jedną z największych atrakcji przyrodniczych Wietnamu i całej Azji. Na powierzchni półtora tysiąca kilometrów kwadratowych rozsianych jest ponad trzy tysiące wysepek skalnych i strzelistych skał wyrastających wprost z kryształowych wód Zatoki Tonkin tworzących niezwykle malowniczy krajobraz. Tylko co druga wyspa ma swoją nazwę i tylko kilka z nich jest zamieszkałych. Na niektórych znajdują się, bogate we wspaniałe stalaktyty i stalagmity, przepiękne jaskinie. Na wysepkach można też zobaczyć lasy mangrowcowe oraz rafę koralową. Zatoka jest jednym z cudów świata i została umieszczona na liście UNESCO.
Do zatoki Ha Long najwygodniej jest wybrać się na zorganizowanej wycieczce, którą oferuje każdy agent turystyczny w Hanoi. Wycieczki trwają od 1 do kilku dni, przy czym trzeba brać pod uwagę fakt, że transport z Hanoi do miasta Ha Long, to już strata kilku godzin. W opcji kilkudniowej noclegi są organizowane albo na jednej z wysp albo na łodzi. Wybierając opcję kilkudniową doświadczymy widoku pięknego zachodu słońca, a za dnia będziemy mieli czas, by samodzielnie wypłynąć kajakiem na krótką trasę między skałami oraz zwiedzić kilka wysp, z których szczytów rozciąga się malowniczy widok na zatokę.
Największą wyspą zatoki i jedną z niewielu zamieszkanych jest Cat Ba, na której części wytyczona została granica parku narodowego. Poza tropikalną roślinnością, naturalnymi źródłami i małymi ukrytymi jeziorkami, są tu piaszczyste plaże, tradycyjny targ oraz urocze, niewielkie miasteczko z malowniczym portem.