Tarasy ryżowe Banaue

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Tarasy Ryżowe Banaue

Tarasy ryżowe Banaue są narodowym skarbem kultury Filipin i przez wielu Filipińczyków są uważane za ósmy naturalny cud świata. Żadna podróż na Filipiny nie byłaby kompletna bez zobaczenia spektakularnych Tarasów Ryżowych Banaue. Wyrzeźbione z pasm górskich około 2000 lat temu bez nowoczesnych narzędzi plemion Ifugao, te wspaniałe tarasy rolnicze przypominają gigantyczne schody sięgające nieba. Mieszkańcy do dziś nadal sadzą ryż i warzywa na tarasach, choć coraz młodsi Ifugaos nie uważają rolnictwa za sposób na życie i emigrują do większych miast.

Jak dolecieć/dojechać do Banaue

Dotarcie do Banaue i Ifugao jest trudne i długie, ale warte podróży na północ. Podróż z Manili do Banaue trwa około 9 godzin autobusem. Inną opcją jest lot do Baguio, a następnie stamtąd autobusem, ale nie oszczędza to wiele czasu. Autobusy odjeżdżają każdego wieczoru między 21 a 22. Przy czym w sezonie turystycznym każdej nocy wyjeżdża więcej niż jeden. W Banaue przyjezdni pojawiają się około 5-6 rano. Cena za przejazd wynosi około 600-700 PHP.

Tarasy ryżowe znajdują się i w okolicach Banaue i Batad. Z Banaue do Batad można przejechać jeepneyem. Zajmie to około godziny i kosztuje 150 PHP. Po wyjściu z jeepneya konieczna jest 20-to minutowa wędrówka na tarasy ryżowe Batad. Trasa jest łatwa i można dołączyć do innej wycieczki lub wynająć przewodnika. Trzeba pamiętać, że istnieją tylko dwa przejazdy z Banaue. W przypadku spóźnienia można przejechać tricyklem, a to kosztuje około 500 PHP.

Co zobaczyć w Banaue/Batad - jak spędzać czas

1. Tarasy ryżowe Banaue z Viewpoint Village. Jeden z najlepszych widoków na majestatyczne tarasy ryżowe Banaue znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta w punkcie widokowym Barangay (Village). Nazwano go tak, ponieważ odwiedzający mogą zobaczyć tarasy ryżowe w całej okazałości. Z centrum miasta można wynająć tricykla, by łatwo dojechać do punktu widokowego. Można też wybrać się na spacer. Barangay Viewpoint znajduje się w odległości od 4 do 5 kilometrów od centrum.

2. Tarasy ryżowe Batad - lista światowego dziedzictwa UNESCO z bliska. Dla chętnych, by przejść się wśród tarasów, lepszą opcją jest wycieczka do Batad Village. Tarasy w Batad to najlepiej zachowane tarasy w prowincji. Kilka lat temu odwiedzający musieli wędrować przez 1 godzinę i 45 minut, aby dotrzeć do tarasów, ale teraz transport dociera do wioski. Po 15 minutach można zobaczyć tarasy Batad, które bardzo różnią się od tarasów w Viewpoint Village.

3. Tappiya Falls. Wodospad Tappiya znajduje się godzinę drogi od wioski Batad. Chętni na wycieczkę powinni przenocować w Batad. Wędrówka prowadzi przez tarasy ryżowe wzdłuż lekko niebezpiecznego szlaku i nierównych stopni. Przewodnicy zalecają zabranie ze sobą laski. Przy wodospadzie można popływać i cieszyć się bardzo chłodną wodą. Gościom zaleca się również, aby wracali przed 16:00, ponieważ, gdy zrobi się ciemno, powrót może być o wiele trudniejszy.

4. Wycieczka Trek Awan-Igid-Pula-Cambulo. Ten całodniowy szlak z noclegiem w Cambulo oferuje jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków w Ifugao. Pierwszy odcinek szlaku prowadzi przez dżunglę do tarasowej wioski Pula. Następnie droga prowadzi do Cambulo, gdzie po drodze mija się imponujące widoki. W dole widać zbiegające się doliny, a dookoła góry z masywnymi tarasami ryżowymi. Po dotarciu do wioski Cambulo można się zatrzymać w pensjonacie Lapawan, który proponuje komfortowe pokoje i pyszne jedzenie w bardzo przystępnych cenach. Następnego dnia można przejechać Jeepneyem z Cambulo do Banaue lub wrócić do Banaue wędrując tą samą drogą. Zaleca się wynajęcie przewodnika na tą wycieczkę.

Kiedy jechać do Banaue

Tarasy ryżowe najładniej prezentują się od kwietnia do maja lub od października do listopada. W czerwcu i grudniu można cieszyć się widokiem zbiorów. Lipiec i sierpień są nie do przyjęcia dla podróżnych, ponieważ pora deszczowa sprawia, że okolica jest bardzo podmokła i podatna na osuwanie się ziemi.

BANAUE Pogoda