Yogyakarta

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Yogyakarta znana jest głównie ze świątyń Borobudur i Prambanan

Yogyakarta jest tętniącym życiem miastem liczącym około 500 000 mieszkańców i najpopularniejszym miejscem turystycznym na Jawie. Główny powód zainteresowania to bliskość słynnych świątyń Borobudur i Prambanan. Samo miasto jest ośrodkiem sztuki i edukacji, oferuje dobre zakupy i szeroką gamę obiektów turystycznych. Yogyakarta leży w jednej z najbardziej aktywnych sejsmicznie części Jawy i dlatego wielokrotnie nawiedzały ją trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W 2006 r. trzęsienie ziemi zniszczyło ponad 300 000 domów, a w 2010 r. pobliski wulkan Merapi, zniszczył okoliczne wioski.

Jak dolecieć/dojechać do Yogyakarty

Yogyakarta Adisucipto International Airport leży na północny zachód od miasta, w odległości 10 km od centrum, w pobliżu kompleksu świątynnego Prambanan. Bezpośrednie połączenia międzynarodowe można wykonywać dwa razy dziennie z Kuala Lumpur w Malezji i raz dziennie z Singapuru. Najpopularniejsze krajowe loty odbywają się z Dżakarty i Bali.

Aby dotrzeć do miasta z lotniska, dostępnych jest wiele opcji. Firmy taksówkowe proponują ceny od 70 000 do 100 000 rupii (187-267zł). Na parkingu lotniskowym znajduje się przystanek autobusowy, który łączy lotnisko z całym miastem za 3600 rupii (10zł), ale działa tylko 05:30 a 21:30. Do centrum można także dojechać pociągiem Pramesks za 8 000 rupii (21zł).

Do Yogyakarty można także dojechać pociągiem. Z Dżakarty i Bandung sześć razy dziennie. Czas podróży wynosi od 7,5 do 9,5 godziny, a cena biletu od 75 000 (200zł). Z Surabaja kursuje z kolei siedem pociągów. Taryfy wynoszą od 75 000 , a czas podróży od 4,5 do 7,5 godziny.

Autobusy z kolei łączą miasto z wszystkimi punktami na Jawie, a także z wyspami Bali i Sumatrą (wraz z połączeniem promowym). Autobusy dzielą się na executive, VIP, patas, business lub economy. Wszystkie oprócz klasy ekonomicznej oferują klimatyzację. Autobusy typu executive i większość VIP-ów mają toalety, oferują posiłek, poduszkę oraz koc. Executive, VIP i Patas są wygodne z rozkładanymi siedzeniami w konfiguracji dwa na dwa. Klasa biznesowa jest bez dodatków z konfiguracją siedzeń dwa na trzy. Ekonomia nie ma klimatyzacji i zapewnia niewielki komfort, zwłaszcza podczas dłuższych podróży.
Połączenia: Z Dżakarty autobusy wyjeżdżają często. 85 000 do 275 000 rupii (227-736zł) / 12 godzin. Z Surabaya połączenia są regularne. 90 000 rupii (240zł) / 8 godzin. Z Denpasar na Bali autobus odjeżdża trzy razy dziennie. 300 000 rupii (800zł) / 20 godzin.

Co zobaczyć w Yogyakarcie - jak spędzać czas

Świątynia Borobudur. Ta atrakcja jest na szczycie listy najlepszych miejsc do odwiedzenia w Yogyakarcie nie bez powodu. To ogromna świątynia buddyjska znajduje się w pięknej scenerii pośród pięknych gór i krajobrazu. Świątynia znajduje się zaledwie kilka godzin jazdy od centrum miasta i jest łatwo dostępna środkami transportu publicznego.

Świątynia Prambanan. To masywny i imponujący kompleks hinduski składający się z kilku mniejszych świątyń. Każda ze świątyń różni się nieco od siebie i każda jest piękna na swój sposób. Świątynia ta jest doskonałym przykładem hinduskiej architektury i przyciąga wielu miłośników historii i zabytków.

Taman Sari. Klejnot turystyczny Yogyakarty, znany również jako zamek wodny, to dawny zamek królewski w dzielnicy Kraton, który był kiedyś prawdziwym pałacem królewskim. Jest to jedno z wielu popularnych miejsc historycznych w Yogyakarcie, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Wulkan Merapi jest kolejną z największych atrakcji turystycznych Yogyakarty. Wielu touroperatorów prowadzi wycieczki jeepem do tego wulkanu.

Park Narodowy Kalibru. Żadna podróż do Yogyakarty nie jest kompletna bez wycieczki do parku narodowego Kalibiru. W Parku turyści mogą cieszyć się wspaniałymi widokami, jednak trzeba zapłacić za możliwość fotografowania. (10 000 IDR/26zł)

Kiedy jechać do Yogyakarty

Najlepszy czas, aby pojechać do Yogyakarty, to pora sucha od kwietnia do października.

YOGYAKARTA Pogoda