Hanoi

Nadrzędna kategoria: Azja
in Wietnam
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Hanoi

Hanoi to miasto, gdzie starożytna i dumnie zachowana kultura wietnamska jest odczuwana przez odwiedzających na każdym kroku, a postęp zmaga się z tradycją we wszystkich dzielnicach miasta. Przez ponad 1000 lat historii, Hanoi dorobił się oszałamiających zabytków: świątynie, starożytne cytadele, Wielka Opera, Pałac Prezydencki i Katedra św. Józefa. Do tego miasto otoczone jest niezwykłą dziką przyrodą, a wśród malowniczych, wysadzanych drzewami bulwarów, turyści mogą spacerować po ruchliwych rynkach, popijać kawę w urokliwych kawiarniach i odwiedzać ważne miejsca.

Jak dolecieć/dojechać do Hanoi

Międzynarodowe lotnisko Hanoi Noi Bai znajduje się 45 km od centrum Hanoi. Do centrum najprościej dojechać taksówką lub minibusem. Jednak kierowcy taksówek są na tyle bezczelni, że po przyjeździe zmieniają ustaloną przed kursem cenę, a kierowcy minibusów czekają na komplet pasażerów i zatrzymują się po drodze na prośbę któregokolwiek z nich.

Tak więc pozostają miejskie autobusy nr 7 i 17. Łączą one lotnisko Noi Bai z centrum miasta Hanoi. Podróż autobusem kosztuje 5000 VND (0,3 USD) na osobę i trwa około godziny. Autobusy kursują co 15-20 minut od godz. do 10.00. Autobus numer 7 łączy lotnisko z dworcem autobusowym Kim Ma, natomiast nr 17 łączy lotnisko z dworcem autobusowym Long Bien.

Co zobaczyć w Hanoi - jak spędzać czas

Cesarska Cytadela w Thang jest intrygującą relikwią historii Wietnamu i, oznaczając jej historyczne i kulturowe znaczenie, jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centralna wieża flagowa o wysokości 40 metrów jest najbardziej rozpoznawalną cechą Cytadeli Cesarskiej i jest często używana jako symbol Hanoi.

Wodny Teatr Lalek prezentuje starożytną formę sztuki lalkarskiej. Jest to oryginalny i uznawany za najlepszy teatr w mieście. Lalki tańczą i ślizgają się elegancko po płynnej scenie, kontrolowane przez całą grupę marionetkowych mistrzów ukrywających się za ekranem. Większość pokazów zawiera słynną legendę, która opowiada historię jeziora Hoan Kiem i żółwia olbrzymiego.

Mauzoleum Ho Chi Minha, największego przywódcy kraju, nazywanego przez miejscowych „wujkiem Ho”. Jego zachowane ciało spoczywa teraz w szklanej gablocie w rejonie Ba Dinh w Hanoi. Ta więcej niż atrakcja turystyczna, jest częścią żywej historii. Ponury budynek wzorowany był na mauzoleum Lenina w Moskwie.

Hoan Kiem Lake i Ngoc Son to popularne miejsce spotkań z mieszkańcami i turystami. Świątynia Ngoc Son znajduje się na małej wyspie pośrodku jeziora łączącego się z lądem przez most. W okolicach wschodu i zachodu słońca obszar ten jest zapełniony parami cieszącymi się relaksującymi widokami jeziora.

Dong Xuan Market jest największym rynkiem w Hanoi. Ten rozległy kompleks mieści się w czteropiętrowym budynku w stylu radzieckim i oferuje bogatą kolekcję mody, odzieży i pamiątek w najlepszych cenach w mieście.

Hanoi Old Quarter to fascynująca część miasta, w której zwiedzający mogą podziwiać wiele wspaniałych przykładów architektury kolonialnej przy wąskich uliczkach. Niezliczone ilości skuterów, motocykli, rowerów i samochodów splatają się z handlarzami sprzedającymi za grosze pyszne wietnamskie jedzenie.

Hanoi Opera House położona w samym sercu Dzielnicy Francuskiej, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej eleganckich budynków w całym Hanoi. Zbudowana w 1911 roku i wzorowana na operze paryskiej słynie z kolumn w tonacji kości słoniowej, ozdobnych balustrad i gotyckich kopuł.

Kiedy jechać do Hanoi

Jesienią (od września do listopada) i wiosną (marzec i kwiecień) pogoda jest przyjemna z łagodnymi temperaturami. Zimą w Hanoi temperatura spada do 5ºC, a latem wzrasta do 28-35ºC. Przez cały rok jest tu wilgotno. Pora deszczowa w Hanoi trwa od maja do września.

HANOI Pogoda