Ameryka Południowa

Argentyna

Wodospady Iguazu

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1984r i są często uważane za najbardziej spektakularny wodospad na świecie. Położone na granicy brazylijskiego stanu Parana i argentyńskiej prowincji Misiones, wodospady Iguazu obejmują 1,7 km szerokości i składają się z 275 pojedynczych wodospadów o wysokości od 60 do 82 metrów. Nazwa „Iguazu” jest luźno tłumaczona z rdzennego języka Guarani jako „duża woda”. Wodospady Iguazu odwiedzane są każdego roku przez 2 miliony turystów. To bagatela ponad 5000 ludzi dziennie.

Jak dolecieć/dojechać do Wodospadów Iguazu

W pobliże wodospadów Iguazu najlepiej dostać się drogą powietrzną. Istnieje kilka połączeń krajowych i międzynarodowych, które przylatują do Puerto Iguazu.

Z dworca centralnego w Puerto Iguazu autobusy odjeżdżają co 30 minut, od 7:30 do 18:30. Bilety można kupić bezpośrednio przed odjazdem. Bilet kosztuje 150AR, a cała trasa zajmuje ok. 40 minut.

W parku bilety wstępu dla obcokrajowców kosztują 600AR za osobę, jednak planując dłuższy pobyt należy bilet skasować, aby następnego dnia otrzymać 50% zniżki na kolejnym bilecie. Bilet obejmuje przejazd małym pociągiem i łodzią na wyspę San Martin, jednak podróż łodzią pod sam wodospad, to dodatkowy koszt.

Autobusy wracające z Parku Narodowego Iguazu do miasta również odjeżdżają co pół godziny, zaczynając o 08:15, aż do ostatecznego odjazdu o 19:15.

Co zobaczyć przy Wodospadach Iguazu - jak spędzać czas

Wodospady są częścią Parku Narodowego Iguacu (Argentyna) i Parku Narodowego Iguazu (Brazylia). Około 80% powierzchni znajduje się w Argentynie, a 20% w Brazylii.

Szlaki po stronie brazylijskiej skupiają się bardziej na dobrych punktach widokowych, podczas gdy strona argentyńska pozwala odwiedzającym zobaczyć wodospad z bliska. Mówi się, że strona brazylijska służy do oglądania Iguazu, a strona argentyńska do jego poczucia. Po argentyńskiej stronie dostępne są dwa różne szlaki. Szlak do górnych wodospadów zapewnia możliwość przekroczenia kilku z nich po pomoście i zobaczenia z bliska wody płynącej przez krawędzie. Z kolei szlak do niższych wodospadów oferuje dotarcie w pobliże spadającej wody. Oba szlaki po stronie argentyńskiej najlepiej przejść w godzinach porannych, kiedy słońce wschodzi od tyłu i zapewnia doskonałe warunki oświetleniowe.

Przy wodospadach Iguazu proponowanych jest wiele forma aktywnego spędzenia czasu, dlatego też warto się tu wybrać na dłużej niż tylko jeden dzień. Szczególnie biorąc pod uwagę jaki dystans trzeba pokonać, aby dostać się do Wodospadów.

Jednym z najbardziej ekscytujących sposobów doświadczenia ogromu przelewającej się wody jest wycieczka łodzią motorową (55$). Wycieczka ta zabiera turystów naprawdę blisko wodospadów, a więc zwiedzający powinni być przygotowani na przemoknięcie. Można także zamówić sobie lot helikopterem (240$), aby uzyskać spektakularny widok z lotu ptaka. Wycieczki safari w dżungli (200$) oferują z kolei turystom możliwość poznania subtropikalnych lasów deszczowych parku narodowego. Dla miłośników adrenaliny dostępne są tyrolki, a amatorom wspinaczek proponuje się kontrolowane zejściem po linie w dół pionowej ściany klifu po brazylijskiej stronie wodospadu.

Kiedy jechać do Wodospadów Iguazu

Pogoda na wodospadach Iguazu jest dość podobna przez cały rok, co oznacza, że nie ma naprawdę złej pory na wizytę. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na decyzję o wycieczce.

Styczeń i luty są szczytowymi okresami odwiedzin, ponieważ zarówno Brazylijczycy, jak i Argentyńczycy są na wakacjach. Podczas lokalnego lata objętość wody jest wysoka, a niebo jest bardziej niebieskie. Jednak jest ciepło i wilgotno. Tydzień wielkanocny to także ogromny wzrost lokalnej turystyki.

Niektórzy ludzie wolą odwiedzać wodospady w porze deszczowej ze względu na wysoki poziom wody i silny przepływ. Wrzesień i październik mogą być najlepszą porą do zobaczenia wodospadów Iguazu, ponieważ temperatura jest bardziej umiarkowana, ceny hoteli są bardziej ekonomiczne, a wokół jest mniej ludzi.

PUERTO IGUAZÚ Pogoda