Park Narodowy Quiçama

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Angola
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Park Narodowy Quiçama , znany również jako Park Narodowy Kissama to park narodowy w północno-zachodniej Angoli . Jest to jedyny działający park narodowy w całej Angoli, znajduje się około 70 km od Luandy , stolicy Angoli. Park obejmuje 3 miliony akrów (12 000 km²), czyli ponad dwukrotnie więcej niż w amerykańskim stanie Rhode Island .

Obecny Park Narodowy Quiçama został utworzony jako rezerwat dzikich zwierząt w 1938 r. W styczniu 1957 r. Został ogłoszony parkiem narodowym przez portugalską administrację zamorskiej prowincji Angoli . Park był niegdyś domem dla wielu dużych zwierząt łownych, takich jak słonie i Giant Sable , ale po zakusach na szeroką skalę podczas 25 lat wojny domowej populacja zwierząt została praktycznie wyeliminowana.

W 2001 roku Kissama Foundation, grupa Angolczyków i mieszkańców RPA , zainicjowała „Operację Arki Noego”, aby transportować zwierzęta, zwłaszcza słonie, z sąsiedniej Botswany i Republiki Południowej Afryki. Te zwierzęta, które pochodziły z przeludnionych parków w swoich rodzinnych krajach, dobrze przystosowały się do ruchu. Arka Noego była największym tego rodzaju przeszczepem zwierząt w historii i nadała parkowi rozmach, aby przywrócić jego naturalny stan. Park graniczy od zachodu ze 120 km wybrzeża Oceanu Atlantyckiego . Rzeki Cuanza stanowi granicę północną, natomiast rzeka Longa stanowi południową granicę.