Muzeum Historii Ouidah

Nadrzędna kategoria: Afryka
in Benin
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Muzeum Historii Ouidah jest muzeum Benin znajduje się w mieście Ouidah, w departamencie Atlantyckiego. Znajduje się w starym portugalskim forcie São-Jão-Batista-de-Ajuda, zbudowanym w 1721 roku. Znajduje się w nim 700 eksponatów kolekcjonerskich związanych z archeologią, historią i sztuką w Ouidah.

Portugalski fort São-Jão-Batista-de-Ajuda został zbudowany w 1721 roku. Był ufortyfikowanym punktem handlowym do 1816 roku, a następnie stał się misją katolicką do 1893 roku. Później służył jako siedziba reprezentacji Państwo portugalskie. W 1961 roku, aby uczcić niepodległość kraju, rząd Dahomej zaanektował portugalską enklawę. Przed wyjściem mieszkańcy podpalili budynki.

Dekretem z 13 listopada 1964 r. Fort zalicza się do zabytków historycznych. Został przywrócony przy pomocy finansowej Francji i Stanów Zjednoczonych. Powstaje tam muzeum historii Ouidah, które otwiera swoje podwoje 6 września 1967 roku.

Mieszczące się w dawnej rezydencji portugalskiego gubernatora fortu, muzeum składa się z 11 pomieszczeń, w których znajdują się przedmioty i zbiory nabyte od 1967 roku przez muzeum podczas darowizn lub zakupów kolekcji od znanych rodzin Ouidah, przy pomocy partnerów obcokrajowców lub podczas wykopalisk archeologicznych. W szczególności znajdują się w nim obiekty związane ze starym fortem, królestwem Xwéda i królestwem Dahomej, a także handlem i repatriacją niewolników.