Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Larnaka

Atrakcje turystyczne LarnakaLarnaka często nazywana jest bramą Cypru. Wybrzeża Larnaki pamiętane są dzięki promenadzie, z rzędami naturalnych palm i delikatnym wilgotnym powietrzem. Wszechobecne kafejki i tawerny leżące nieopodal morza sprawiają, iż Larnaka jest popularnym centrum wakacyjnym dla Cypryjczyków i turystów z zagranicy. Słynna na cały kraj jest również tutejsza plaża Phinikoudes oznaczona Błękitną Flagą. Niedaleko promenady znajduje się port, odwiedzany przez amatorów jachtów z całego świata.
Już na międzynarodowym lotnisku, Larnaka oferuje przylatującym pierwsze atrakcje Cypru. Jednym z pierwszych widoków jest przepiękne słone jezioro, które jest domem dla kolonii flamingów i innych migrujących ptaków. Za jeziorem, w malowniczym, otoczonym palmami miejscu leży Hala Sultan Takesi, zbudowana ku pamięci ciotki proroka Mahometa, będąca obecnie popularnym miejscem pielgrzymek muzułmańskich..
W Larnace czujemy silne więzi z przeszłością. W sercu nowoczesnego miasta znajdują się pozostałości starożytnego królestwa Kition. Zostało ono założone w XIII wieku p.n.e. przez Greków. Odkryto tu 5 świątyń z XII wieku p.n.e. oraz mury broniące osady, zbudowane z potężnych bloków skalnych. Kition jest miejscem urodzenia filozofa Zenona z Kition, żyjącego około 336-264 roku p.n.e., założyciela Szkoły Stoików. Jest to również miejsce, do którego przybył Łazarz, aby po wskrzeszeniu przeżyć swoje drugie życie, służąc Bogu jako biskup. W IX wieku wybudowano tu kościół pod wezwaniem świętego Łazarza (Agios Lazaros). Obok kościoła znajduje się Muzeum Bizantyjskie Agios Lazaros z licznymi ikonami, dziełami sztuki i relikwiami. Na zachodnim końcu promenady natrafimy na twierdzę turecką z 1625 roku. W pierwszych latach panowania brytyjskiego służyła za więzienie, a obecnie znajduje się tu niewielkie muzeum ze znaleziskami z Kitionu i Hala Sultan Tekke. Nieopodal twierdzy leży Meczet Ali Kebira. Jest to prawdopodobnie najstarszy meczet na Cyprze. Jego fundamenty z XIII i XIV wieku pochodzą z katolickiego kościoła pod wezwaniem świętej Katarzyny. W 1747 roku Bekir Pasza kazał w tym miejscu postawić meczet. Bekir Pasza wzniósł również Akwedukt Kamares. Jest to konstrukcja wspaniałych łuków przy głównej drodze w kierunku centrum Larnaki. Zbudowano je w XVIII wieku. Aż do 1939 roku akwedukt dostarczał wodę do miasta. Dopiero wtedy zastąpiono go nowoczesnym wodociągiem.
Cały rejon Larnaki ma coś do zaoferowania turystom. Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides posiadają bardzo interesujące kolekcje antyków. Kościół Agia Faneromeni, wzniesiony na skalnej grocie w VIII wieku przed naszą erą. Klasztor Stavrovouni jest jednym z najstarszych i najbogatszych w okolicach Larnaki. Wzniesiony przez świętą Helenę na szczycie góry, pozwala rozkoszować się przepięknymi widokami we wszystkich kierunkach. Do dziś zgodnie z monastycznymi zasadami kobiety nie są wpuszczane do środka monastyru. Dalej od Larnaki znajdziemy kościół Panagia Angeloktisti gdzie znajduje się bizantyjska mozaika przedstawiającą Dziewicę Marię z VI wieku, jedna z najlepiej zachowanych na Cyprze. Wieś Lefkara słynie z odzieży robionej ręcznie, znanej jako "Lefkaritika", która urzekła Leonarda da Vinci. Na południu leży Choirokoitia, miejsce zdumiewająco piękne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie została odnaleziona najstarsza osada neolityczna na wyspie.