Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Limassol

Atrakcje turystyczne LimassolLimassol jest drugim największym miastem na wyspie i stolicą cypryjskiego przemysłu winiarskiego. Jest też największym portem południowego Cypru i jednocześnie egzotycznym nadmorskim kurortem słynącym z hucznych festiwali i pięknej promenady. Limassol nie jest najpiękniejszym z cypryjskich miast, ale mimo to warto tu przyjechać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc jak chociażby przystań portową i stare miasto. W starożytności było tu ważne centrum kultu Afrodyty i Apolla. Dzisiaj Limassol jest regionem turystycznym posiadającym 10 kilometrową linią brzegową, na której usytuowane są długie i czyste plaże. Znajdziemy tu liczne centra handlowe, niezliczone tawerny i restauracje, a życie nocne odpowiada tutaj wszystkim. Niemal wszędzie w mieście znajdują się piwnice z winami i malutkie sklepiki oferujące lokalne owoce.
Najważniejszymi zabytkami Limassol, ulokowanymi głównie w obrębie Starego Miasta są:
XIII-wieczny zamek stojący w przepięknym ogrodzie po północnej stronie starego portu, w którym w 1191 roku, Ryszard Lwie Serce, przywódca trzeciej wyprawy krzyżowej, poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry i koronował się na króla Anglii. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza. W muzeum wystawione są takie eksponaty jak przepiękne talerze bizantyjskie, kolekcje monet czy przedmioty liturgiczne.
Muzeum Archeologiczne leżące niedaleko parku miejskiego z interesującą kolekcją znalezisk z miasta i okolic.
Dawna turecka dzielnica handlowa ze Starym i Nowym Meczetem, warsztatami rzemieślniczymi, sklepikami i Główną Halą Targową.
Młyny chleba świętojańskiego - zbudowane w roku 1900, kiedy chleb świętojański zaliczał się do głównych artykułów eksportowych Cypru. Był wtedy używany do wyrobu różnych produktów, jak filmy fotograficzne, wyroby medyczne, słodycze i czekolada. Wyposażenie techniczne młynów zostało w całości zachowane i jest udostępnione zwiedzającym.
Park rzeźb ciągnący się wzdłuż wału ziemnego przy nadbrzeżnej ulicy skrywa szesnaście rzeźb cypryjskich i zagranicznych artystów, które powstały podczas dorocznych sympozjów artystycznych w latach 1999-2001.
Galeria Miejska, w której można podziwiać dzieła dawnych i współczesnych artystów cypryjskich, jak np.: Adamandios Diamandis, Christoforos Savvas czy Tilemachos Kanthos.
W obrębie Limassol leżą również pozostałości dwóch starożytnych miast – państw. Na wschodzie Amathous i Kourion na zachodzie. W obu prowadzone były intensywne prace konserwatorskie i teraz są dostępne dla turystom.