Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Marrakesz

Atrakcje turystyczne MarrakeszuMarrakesz liczące ponad milion mieszkańców miasto w południowym Maroku. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m. Historia Marrakeszu sięga drugiej połowy XI w. gdy powstał tu niewielki ksar. Mury miejskie zaczęto wznosić już na początku XII w. Dotrwały one do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionym stanie. Budowano je głównie z czerwonej gliny. Za panowania Almohadów na przełomie XII i XIII w. Marrakesz był stolicą wielkiego imperium, leżącego od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. Na początku XIII w. gdy imperium Almohadów rozpadło się, Marrakesz zaczęły nawiedzać kolejne wojny domowe. Odbudowa Marrakeszu rozpoczęła się na początku XVI w. po zajęciu miasta przez Saadytów. Uczynili oni z Marrakeszu stolicę swojego imperium sięgającego od południowej Portugalii aż po Timbuktu, przejmując jednocześnie kontrolę nad najważniejszymi szlakami karawan w tej części świata. Panująca do dziś w Maroku dynastia Alawitów przeniosła stolicę do Meknesu, jednak Marrakesz dalej pozostał ważnym ośrodkiem administracyjnym południowej części kraju. Od XVII do końca XIX w. rozpoczął się jednak powolny upadek miasta. Od czasu uzyskania niepodległości przez Maroko do Marrakeszu zaczęła napływać ludność z terenów wiejskich, a samo miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych kraju. W 1985 r. medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dziś sercem Marakeszu jest plac Dżemaa el-Fna leżący się w najstarszej części miasta. Tu wieczorami koncentruje się życie miasta, rozpoczynają się codzienne występy ulicznych artystów, popisy fakirów i zaklinaczy węży, akrobatów i kuglarzy. Na placu można zjeść oryginalną, lokalną potrawę lub zakupić tropikalne owoce albo przyprawy. Nad placem góruje XII w. meczet Kutubijja, którego wieża jest najwyższym punktem miasta. Świątynia stanowi doskonały przykład architektury marokańsko - andaluzyjskiej. W Marrakeszu warto wybrać się także do Muzeum Dar Si Said, w którego murach mieścił się niegdyś pałac Si Saida - syna wezyra Marrakeszu. Można tu obejrzeć wyroby z miedzi, ceramikę, wspaniałe dywany z Atlasu, kilimy, berberyjską biżuterię oraz przedmioty domowego użytku. Miłośnicy oryginalnej architektury powinni udać się do pałacu El-Badi, zwanego „Nieporównywalnym” oraz pałacu El-Bahia „Błyszczącego”.

Do głównych zabytków Marrakeszu zalicza się także bogato zdobione grobowce Saadytów oraz imponująca medresa Ben Jusufa.

Szukający rozrywek powinni przespacerować się pełną barów i restauracji Aleją Mohammeda V w wybudowanej przez Francuzów dzielnicy Guéliz.