Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Półwysep Akamas

Atrakcje turystyczne półwysep AkamasPółwysep Akamas leży na północno-zachodnim krańcu Cypru. Niedaleko stąd do Pafos. Prawie cały półwysep obejmuje park narodowy o 100 km kwadratowych powierzchni. Wytyczono tu ponad 50 kilometrów szlaków, które można pokonać jedynie pieszo, konno, rowerami górskimi lub samochodami terenowymi. Wiodą one do wąwozu Avakas, Łaźni Afrodyty czy na bezludne plaże i urwiste klify. Najsłynniejszą plażą jest Lara, gdzie lęgną się żółwie zielone i żółwie karetta. Latem nie wolno tu przebywać już w godzinę przed zachodem słońca oraz przez całą noc. Wtedy żółwice wychodzą z wody, żeby znieść w piasku jaja.
Półwysep Akamas, spodoba się w szczególności przyrodnikom. To najdzikszy i najmniej skażony ludzką działalnością teren Cypru. Możemy tu spotkać 530 gatunków roślin, w tym wiele endemicznych. Jest on również zamieszkiwany przez liczne gatunki zwierząt.
W rezerwacie zarejestrowano obecność około 190 gatunków ptaków i 16 gatunków motyli.
Na obszarze Parku Narodowego Akamas mieszkają także węże i ponad 20 innych gatunków gadów. Według legend to tutaj Adonis spotkał boginię Afrodytę, gdy po polowaniu pił wodę ze źródła. Podobno do dziś każdy, kto napije się ze „źródła miłości” zakocha się w osobie, którą ujrzy jako pierwszą.