San Blas

Atrakcje turystyczne San BlasSan Blas to archipelag leżący na wodach Morza Karaibskiego. Według różnych źródeł wysp tych jest 360-370. Przyjmując, że jest ich dokładnie 365, można by spędzić każdy dzień w roku na innej wysepce. Wyspy San Blas są jednym z bardziej popularnych miejsc turystycznych w Panamie. Dotrzeć tam można drogą morską lub powietrzną.
Około 50 wysp jest zamieszkałych przez Indian Kuna – rdzennych mieszkańców tych rejonów. Na zamieszkałych wyspach znajdują się hotele, hostele i campingi o różnym standardzie. Restauracje znajdziemy tylko w większych wioskach, a sklepików prawie nie ma.
Mieszkańcy zajmują się tu rękodziełem, uprawą i rybołówstwem. Tradycyjne wyroby Indian, czyli naturalnie barwione i dekorowane w geometryczne wzory tkaniny zwane mola są jedną z wielu atrakcji San Blas. Ich barwne stroje, szczególnie czerwone chusty na głowach i drobne kolorowe koraliki oplatające ręce i nogi są dla nich bardzo charakterystyczne.
Życie płynie tu niezmiennie od wieków. Kobiety zajmują się rękodziełem, a mężczyźni uprawiają kokos i kukurydzę oraz polują i łowią ryby.
Także zabudowa ich wiosek jest niepowtarzalna. Charakteryzuje się dużym zagęszczeniem małych, bambusowych chatek, z dachami pokrytymi liśćmi palmowymi. Patrząc z zewnątrz trudno domyślić się, czy chatka jest mieszkaniem, świątynią czy obiektem publicznym.
Jednak to nie odmienność etniczna plemienia Kuna jest największą atrakcją San Blas.
Turystów przyciąga tu miękki, biały, piasek, turkusowe wody Morza Karaibskiego, wspaniałe rafy koralowe oraz olbrzymie palmy kokosowe. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Ameryce Środkowej, a plaże są jednymi z najpiękniejszych na świecie. To dla tych plaż turyści odwiedzają San Blas, ale również dla pięknych krajobrazów, możliwości żeglowania i beztroskiego relaksu.
Wyobraźcie sobie miejsce całkowicie odcięte od cywilizacji. Miejsce bez komputerów, telefonów, samochodów a nawet bez innych ludzi. Miejsce, w którym można poczuć się jak Robinson Crusoe, poczuć się jakby się było jedynym człowiekiem na Ziemi. Takie miejsce istnieje. To właśnie wyspy archipelagu San Blas. To miejsce, w którym istnieje jedynie teraźniejszość. Przeszłość już nas nie interesuje, a nad przyszłością nie musimy się zastanawiać. Liczy się tylko chwila obecna. Tu człowiek może narodzić się na nowo. Warto się tu wybrać choćby na jeden dzień. Ten jeden dzień pokaże nam w jakim spokoju i harmonii z naturą można przeżyć swoje życie.