Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Tanger

Atrakcje turystyczne TangerTanger - miasto położone nad Cieśniną Gibraltarską w północno-zachodniej części Maroka. Dziś liczy ok. 670tys. mieszkańców.

Tanger założony przez Berberów. Skolonizowany w VII w. p.n.e przez Fenicjan, a w I w. n.e. stolica rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. Po upadku Imperium Rzymskiego, na początku V w. n.e., osada przeszła pod wpływy Wandalów by ok. 100 lat później znaleźć się pod panowaniem Bizancjum. Następnie w VII w. władzę nad miastem przejmują Wizygoci by po kilkudziesięciu latach panowania oddać je pod panowanie Arabskie. Arabowie traktowali Tanger jako bazę wypadową na Półwysep Iberyjski.

Po 8 wiekach panowania arabskiego w XV w. Tanger został zdobyty przez Portugalczyków, a po kolejnych 200 latach oddany Brytyjczykom. Ci z kolei po 23 latach panowania opuścili go pozostawiając ponownie Arabom. W 1956r. Tanger został włączony do Królestwa Maroka.

Dziś Tanger to nowoczesny port z dużym ruchem turystycznym. Najciekawsze miejsca Tangeru to: położony na wzgórzu Charf, nieczynny meczet, kasba oraz pałac królewski Dar el - Makhzen. Zbudowany przez Ismaila z dynastii Alawitow obecnie pełni rolę muzeum. Mieszczą się tu eksponaty z rzymskich wykopalisk.